Endometrioosi kahtlus 16.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 35 naine. Üks laps, sündis 2015. Peale lapse sündi, alates 2017 aastast hakkasid tekkima menstruatsiooni vaheveritsused ja alakõhuvalud. Menstruatsioon muutus peale lapse sündi üldse väga vaevaliseks. Peamiselt selles osas, et enne ja menstruatsiooni ajal on tugevad valud. Veritsus on tavapärane, ei ole suurenenud.

Olen korralik naistearsti juures käija ja ka selle probleemiga pöördusin koheselt naistearstile. Üldplaanis on kõik kõik alati korras olnud. Mõnikord on mainitud, et emaka limaskest on olnud kohati liiga paks, kuid peale menstruatsiooni see tavaliselt tõmbas jälle norm suuruse juurde. 2019. aastal nägi üks naistearst emakas justkui polüüpi ja võttis emakast analüüsi, mis saadeti histoloogilise uuringule. Analüüsi vastus oli, et polüüpi pole ja tegemist on hystol-varaprolif endomeetriumiga. Paluti käija edasi regulaarselt naistearstil kontrollis.

Küll aga on mind vaevanud jätkuvalt tugevad valud alakõhus. Selle aasta kevadest on asi läinud veel hullemaks. Alakõhu valu on mõlemal pool ja see hakkas mõjutama ka sooletööd. Pöördusin maikuus naistearsti juurde, kes tegi ultraheli ja ütles, et tema mingit patoloogiat ei näe, kuid palus mul järgmise poole aasta jooksul panna kirja perioodid, mil vaheveritsused tekivad. Nii olen maikuust alates ka teinud. Vaheveritsused on ka need, mis mind eriti murelikuks teevad.

Kuna valud alakõhus ja seljas on mind kevadest väga vaevanud, olen käinud gastroenteroloogil, teinud erinevad analüüse. Tehtud on ka kolonoskoopia. Lisaks saatis gastroenteroloog mind ka vaagna ja kõhu MRT uuringule, mille vastuse täna ka sain, kuid mis mind nüüd üsna murelikuks teeb. Vastus on järgnev:

Teostatud uuringud: Tellitud uuring: MRT uuring kõhukoopast, vaagnast Kliinilised andmed: Krooniline ebaselge valu keskkõhus. Koloskoopia leiuta. Teostatud uuring: MRT uuring kõhukoopast natiivis 2 mähisega 8 tööd + MRT uuring vaagnast natiivis 2 mähisega 8 tööd Kood: 79203 x 2. Kirjeldus: Leid: Maks on normaalse suuruse ja struktuuriga, sapiteed laienemiseta. Sapipõie valendik on vaba, seinad siledad. Pankreas on normaalse suuruse ja struktuuriga. Põrn on normaalse suuruse ja ühtlase struktuuriga. Neerupealised on normaalsed. Neerud on normaalse kuju, suuruse, asendi ja struktuuriga, kivi ega paisu ei sedasta. Paraaortaalsel ega parailiakaalsel suurenenud l/s ei sedasta. Soolepassaazhi häirele viitavat ei eristu, rektum nähtavate muutusteta. Kusepõis siledaseinaline. Emakakael on antefelksioonis, normaalse suurusega, limaskesst ühtlane, paar Nabothi tsüstikst, emakakaela tsonaalne anatoomi ajälgitav. Emaka korpuseosa on normaalse suurusega, anteversioonis, endomeetrium on kuni 17 mm, ühtlane, müomeeetrium ühtlane. Mõlemad munasarjad on normaalse suurusega, väikeste folliiklitega. Emaka taga/kohal olev peritoneum on markeeritud, munasarjadel on tavapärasest paksem kapsel, vaagnapiirkonnas paremal sisemiste niudeveresoone kõrval on tsüstjas moorustis 11 x 12 x 15 mm, vähene vaba vedelik vaagnapiirkonnas enam paremal. Lülisamba torakolumbaalosas on kerge S- skolioos. Arvamus. Kahtlus süvaendometrioosi võimalikkusele. Soovitav jälgida dünaamikas.

Kahtlus süvaendrometrioosile - mida see minu jaoks nüüd tähendab? Saan aru, et tegemist võib olla tõsise diagnoosiga? Kas see eeldab operatsiooni? Millised peaksid olema minu järgmised sammud? Kui nüüd peaks olema vajadus operatsiooni järgi, kas operatsioonil võiks veel midagi hullemat selguda? Näiteks avastada hoopis emakakehavähk? Mure ja hirm on suur.

Ette tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Teie pikka kirja lugedes tekkis ka minul kohe diferentisiaaldiagnostiline mõte, endometrioos? Nõustun MRT radioloogi arvamuse/kahtlusega. Patoloogiline on emaka limaskest/endomeetrium 17mm, norm on kuni 12 menstruaaltsükli lõpus. Oodata on vererohket menstruatsiooni. Seda saab ravida nii Duphastoni kui ka Gepretixiga, kaaluda tuleb Fleree, Kyleena, Mirena vms paigaldamist ravi eesmärgil.
Endometrioosi kinnitamiseks või välistamiseks on vajalik teostada plaaniline diagnostiline laparoskoopia, uuring narkoosis. Kui endometrioos kinnitub, siis raviks on kollete eemaldamine või koaguleerimine. Siis on ka alakõhuvalu põhjus selge.
Laparoskoopia on ka vähihaiguste välistamiseks oluline. Enamik patsiente rahuneb peale uuringut.
Broneerige kohe aeg naistearstile, arutage arstiga probleeme, rõhutage, et olete mures ja paluge saatekiri operatsioonieelsele nõustamisele alakõhuvalude selgitamiseeks ja endometrioosi välistamiseks.
Kontrollige peale menstruatsiooni hemoglobiin ja ferritiin. Kaudselt kinnitab endometrioosi ka kasvajamarker Ca 125 või laiem analüüs ROMA indeks, nende tõus. Võite pöörduda SynLab ja tellida ise tasudes need vereanalüüsid, mida saab võtta kõik korraga ühe nõelatorkega.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7