Kahtlus süvaendrometrioosile 04.10.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 35 naine. Üks laps, sündis 2015. Peale lapse sündi, alates 2017 aastast hakkasid tekkima menstruatsiooni vaheveritsused ja alakõhuvalud. Menstruatsioon muutus peale lapse sündi üldse väga vaevaliseks. Peamiselt selles osas, et enne ja menstruatsiooni ajal on tugevad valud. Veritsus on tavapärane, ei ole suurenenud.

Olen korralik naistearsti juures käija ja ka selle probleemiga pöördusin koheselt naistearstile. Üldplaanis on kõik kõik alati korras olnud. Mõnikord on mainitud, et emaka limaskest on olnud kohati liiga paks, kuid peale menstruatsiooni see tavaliselt tõmbas jälle norm suuruse juurde. 2019. aastal nägi üks naistearst emakas justkui polüüpi ja võttis emakast analüüsi, mis saadeti histoloogilise uuringule. Analüüsi vastus oli, et polüüpi pole ja tegemist on hystol-varaprolif endomeetriumiga. Paluti käija edasi regulaarselt naistearstil kontrollis.

Küll aga on mind vaevanud jätkuvalt tugevad valud alakõhus. Selle aasta kevadest on asi läinud veel hullemaks. Alakõhu valu on mõlemal pool ja see hakkas mõjutama ka sooletööd. Pöördusin maikuus naistearsti juurde, kes tegi ultraheli ja ütles, et tema mingit patoloogiat ei näe, kuid palus mul järgmise poole aasta jooksul panna kirja perioodid, mil vaheveritsused tekivad. Nii olen maikuust alates ka teinud.

Kuna valud alakõhus ja seljas on mind kevadest väga vaevanud, olen käinud gastroenteroloogil, teinud erinevad analüüse. Tehtud on ka kolonoskoopia. Lisaks saatis gastroenteroloog mind ka vaagna ja kõhu MRT uuringule, mille vastuse täna ka sain, kuid mis mind nüüd üsna murelikuks teeb. Vastus on järgnev:

Teostatud uuringud: Tellitud uuring: MRT uuring kõhukoopast, vaagnast Kliinilised andmed: Krooniline ebaselge valu keskkõhus. Koloskoopia leiuta. Teostatud uuring: MRT uuring kõhukoopast natiivis 2 mähisega 8 tööd + MRT uuring vaagnast natiivis 2 mähisega 8 tööd Kood: 79203 x 2. Kirjeldus: Leid: Maks on normaalse suuruse ja struktuuriga, sapiteed laienemiseta. Sapipõie valendik on vaba, seinad siledad. Pankreas on normaalse suuruse ja struktuuriga. Põrn on normaalse suuruse ja ühtlase struktuuriga. Neerupealised on normaalsed. Neerud on normaalse kuju, suuruse, asendi ja struktuuriga, kivi ega paisu ei sedasta. Paraaortaalsel ega parailiakaalsel suurenenud l/s ei sedasta. Soolepassaazhi häirele viitavat ei eristu, rektum nähtavate muutusteta. Kusepõis siledaseinaline. Emakakael on antefelksioonis, normaalse suurusega, limaskesst ühtlane, paar Nabothi tsüstikst, emakakaela tsonaalne anatoomi ajälgitav. Emaka korpuseosa on normaalse suurusega, anteversioonis, endomeetrium on kuni 17 mm, ühtlane, müomeeetrium ühtlane. Mõlemad munasarjad on normaalse suurusega, väikeste folliiklitega. Emaka taga/kohal olev peritoneum on markeeritud, munasarjadel on tavapärasest paksem kapsel, vaagnapiirkonnas paremal sisemiste niudeveresoone kõrval on tsüstjas moorustis 11 x 12 x 15 mm, vähene vaba vedelik vaagnapiirkonnas enam paremal. Lülisamba torakolumbaalosas on kerge S- skolioos. Arvamus. Kahtlus süvaendometrioosi võimalikkusele. Soovitav jälgida dünaamikas.

Kahtlus süvaendrometrioosile - mida see minu jaoks nüüd tähendab? Saan aru, et tegemist võib olla tõsise diagnoosiga? Kas see eeldab operatsiooni? Millised peaksid olema minu järgmised sammud? Panna kiiremas korras aeg naistearstile? Mure ja hirm on suur.

Ette tänades!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teie kaebuste ja MRT vastuse järgi võib kahtlustada endometrioosi, mis on krooniline hormoonsõltuv haigus. Peamiseks kaebuseks on valusündroom, mis on eelkõige seotud menstruatsioonidega, kuid ka vahekorra, urineerimise, roojamisega. Head diagnostilist analüüsi ei ole, eelkõige saab kindla diagnoosi laparoskoopilisel operatsioonil. Haigust välja opereerida ei ole võimalik, kõrvaldada saab endometrioosi koldeid. Kuna haigus on krooniline ja seotud tsükliliste hormonaalsete muutustega, siis selle haiguse kontrolli all hoidmiseks ning valusündroomi vähendamiseks, elukvaliteedi parandamiseks kasutatakse pikaaegset hormoonravi gestageeniga ( dienogest). Vältida tuleks östrogeenitaset tõstvaid toidulisandeid, toiduaineid-näiteks sojatooted. Valude suhtes on individuaalselt leevendust andnud ka hormoonspiraal Mirena. Raseduse ja imetamise ajal endometrioosi aktiivsus on maha surutud ning haigus võib uuesti ägeneda seoses menstruatsioonide taastumisega.