Munasarjatsüsti pahaloomulisus 16.10.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Selle aasta veebruaris avastati paremas munasarjas tsüst (cyst -2,55), mille raviks määrati pooleks aastaks Yarina pillid. Võtsin pille üks kuu ning seejärel lõpetasin, sest terve ühe kuu vältel oli iga päev suur vaheveritsus ning kuna munasarjatsüstid peaksid ka ise aja möödudes kaduma, siis ei tundud munasarjatsüsti pärast muret. Selle aasta oktoobris läksin regulaarsesse kontrolli ning munasarjatsüst oli alles. Munasarjatsüst ei ole selle avastamisest peale valu teinud, lisaks on ka tsükkel korrapärane (28 päeva). Arst tegi vaginaalse ultraheliuuringu ning lisaks vaatas tsüsti ka kõhu pealt. Minu küsimuse peale, et kas tsüst on suurenenud, vastas, et ei ole (kuigi ekraanile joonistas ta joone läbi tsüsti, mille suuruseks oli 3,04). Siiski saatis ta mind veretesti tegema öeldes, et kuna tsüst on ikka alles, siis peab igaks juhuks verd kontrollima. Patsiendiportaalist on näha, et määrati kasvaja-antigeen CA 125, mille tulemuseks on 48.3 (referentsväärtuseks <30.0).

Mida selline tulemus võib tähendada? Kas see tähendab, et on võimalus, et tsüst on tegelikult munasarjavähk? Tean, et CA 125 võib tõusta ka teistel põhjustel, kuid tean samas ka seda, et tavaliselt määratakse CA 125 munasarjavähi diagnoosi toetamiseks. Milline võiks olla edasine ravi (kas nt võiks proovida tsüsti ravi veel kord pillidega või CA125 tulemuse tõttu see enam võimalik ei ole?)? Kas testi tulemust võib mõjutada ka see, et sama päeva õhtuks tekkis mul 39,2 suurune palavik?

Eelinfo mõttes lisan ka veel, et varem pole munasarjatsüste avastatud ning käesolevale tsüstile eelnes 2 kuud Duphastoni võtmist, sest pöördusin arstile kestva vaheveritsuse pärast, mille põhjuseks diagnoosis arst emaka limaskesta paksenemise. Kui olin ühe kuu Duphastoni ära võtnud, siis leidis arst vaginaalsel ultraheli tehes, et kõik on normis, kuid kuna kurtsin veel vähest määrimist, siis määras veel üheks kuuks Duphastoni. Peale teist kuud Duphastoni võtmist läksin uuesti kontrolli ning siis arst avastaski käesoleva aasta veebruaris munasarjatsüsti, mille raviks algselt pillid välja kirjutas. Sünnitusi ja rasedusi olnud ei ole.

Lähen 2 nädala pärast jälle arsti juurde, kuid mure on hetkel suur ning olen vastuse eest tänulik, lisaks on teine arvamus minu olukorra kohta samuti oluline.

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Andmetest selgub, et olete 28-aastane.
Vastused:
1) Ca 125 tulemuseks on 48.3 (referentsväärtuseks <30.0), see uuring ei sobi sõeluuringuks, suure tõenäosusega ei ole tegemist munasarja vähiga, küll aga võib olla tegemist endometrioosiga, maksahaigusega, põletikega vm
2) kui soovite rasedusest hoiduda, juhul kui olete terve ja ei suitseta, siis on parim KHK kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon: antibeebipillid, plaastrid, NuvaRing
3) palavikku ei saa seostada onkomarkeri tõusuga ja vastupidi

Hingerahu huvides soovitan pöörduda laborid.ee
http://www.quattromed.ee/patsiendile/tasuta-testimine-ja-noustamine/
Kliente ootame tööpäeviti 8.00 – 15.00, eelnev registreerimine ei ole vajalik.
Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid, tasulise teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste haiguste osas.

Soovitan tulla teisesele nõustamisele, vajalik isikukood, mis saatke minu töömeile, siis saan vaadata ka digilugu.ee

Galina Litter naistearst.ee Pirita Perearstikeskusest