Üleminekuea probleemid 13.10.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 53 aastane ja mai lõpus eemaldati mirena, mis oli olnud 5 a. Ka enne seda oli olnud mirena 5a. Nüüd oktoobris algas vähesel määral määrimine, mis on kestnud 3 päeva, kas see on normaalne organismi käitumine? WC käies jääb paberile punast.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Tegemist on füsioloogilise üleminekueaga, mis kestab 45-55 sellest tulenevate kaebustega, üle 55 tuleks välistada emaka limaskesta jm pahaloomulisus.
ESS emaka sisene hormoonsüsteem Mirena on eelkõige mõeldud hoidumaks soovimatust rasedusest, kuid tal on kollakeha raviomadustega kapsli tõttu ravitoime emaka limaskestale, mis muutub üliõhukeseks. Nüüd aga toimivad oma munasarja hormoonid seni, kuni on jäänud ovariaalset reservi.
Kui patoloogia on välistatud, siis on see üleminekueas tavapärane.
Külastage kindlasti mammograafia sõeluuringuid kas paaris või paarituil aastail vastavalt sünniaastale, sama aastal ka prof gün kontrollid. Viimane PAP sõeluuring on 55.
Tupekuivuse hoolduseks on sobivad Lactacyd sinine pudel, Vagisan kreem, tupekuulikesed Feminella.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee