menstruaaltsükli iseärasus diabeetikul 09.11.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

V.a. dr. Maie Väli,

põen diabeeti alates 15-ndast eluaastast, praeguseks 33 aastat. On mitmesuguseid diabeeditüsistusi (mõlemad jalad säärest amputeeritud, käin neerudialüüsis 2 korda nädalas). Näitajad üldiselt head, ka menstruatsioonid toimuvad regulaarselt, käisin tavalise günekoloogi juures, kes ei leidnud midagi normist kõrvalekalduvat.
kuid ometi häirib mind midagi väga tõsiselt ja igakuiselt. Seostan seda menstruaaltsükli teise poolega. Kui see kätte jõuab, peksab veresuhkrut valimatult lakke, olenemata sellest, mida ma söön, ka vererõhk läheb 180-185 peale (muidu 140-160). Kui menstruatsioon algab, kukub nii suhkur kui ka rõhk kolksuga alla, kaheks nädalaks. Ja nõnda juba paaril-kolmel viimasel aastal. Mida teha? Olen väga mures eriti silmade pärast, mida selline olukord vägagi mõjutab.
Tervitades M.M., Teie patsient aastast 1978.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,M.M. Mäletan Teid ise ka sellest ajast.Olen aeg-ajalt ka Maarjamõisa Polikliinikus Teid kohanud,aga nii möödaminnes ei ole söandanud juttu alustada.See olukord on üpris tüüpiline m.tsükli teises faasis ja mitte ainult suhkruhaigetel.Seepärast tahakski Teil hormoonid määrata ja siis vaadata,mis raviga või ravita saab probleemi lahendada.Kuna olete nii kauane patsient,ei hakka me ometi kogu lugu teiste ees lahkama.Võite saata mulle isiklikule meilile kirja,kus lepime kokku,millal Te minu vastuvõtule tulete.Ma katsun Teid vastu võtta just Teile sobival ajal. maie.vali@kliinikum.ee