Kasvaja 04.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kas healoomuline kasvaja emakas võib olla põhjustatud hormoonide häirest? Esineb ka tavapärasest suurem karvakasv ja väiksed rinnad.

Kas peale kasvaja opereerimist tuleks teha mingisugust hormoonravi ja mida see endast kujutab ja kui vanalt seda tehakse? Ette tänades!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Oluline on teada, millise kasvajaga on tegemist. Ravitaktika on sõltuvalt kasvajast erinev. Emaka limaskesta healoomulised kasvajad (polüübid) on põhjustatud hormonaalsest (östrogeeni) mõjutusest. Emaka lihaskoe healoomulise kasvaja ( müoomi) tekkepõhjust päris täpselt ei teata, küll mängivad aga müoomi kasvus rolli hormoonid (nii östrogeen kui progesteroon). Tavapärasest suurem karvakasv, väikesed rinnad, harvad menstruatsioonid võivad viidata munasarjade polütsüstilisle sündroomile. Selle sündroomi korral on täheldatud ka rohkem emaka limaskesta hea ja pahaloomulisi kasvajaid.

Pöörduge kindlasti naistearsti poole, kes teeks edasised uuringud (ultraheli ja hormoonanalüüsidd ) ja määraks vastavalt tulemusele ka ravi.