aknest jäänud armid 04.01.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Kristi Abram

Umbes kümne aasta eest oli mul akne raskem vorm millest jäid mõlemale põsele armid. Praegu on seis selline, et pole olnud vaja juba aastaid ühtegi ravimit kasutada ja punetavaid ning põletikus punnikesi ei teki enam. Kahjuks on armid siiski inetud ja häirivad. Lisasin käesolevale kirjale ka pildi ühest põsest, teine põsk on sarnases olukorras.
Kas minu puhul on võimalik armiravis rakendatavate meetoditega (või nende kombineerimisel) muuta naha väljanägemine selliseks nagu see oli ennem haigust ehk siledaks ja ühtlaseks? Milliseid meetodeid minu puhul tuleks kasutada? Kuhu peaksin selle probleemiga pöörduma?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Esiteks vabandan, et pidite vastust veidi kauem ootama.
Nagu pildilt näha, olete õnneks põletikulisest aknest vabanenud, mis tähendab, et uusi arme enam juurde ei teki. Siiski vanade armidega on lugu veidi keerulisem - täiesti siledaks nagu oli enne haigust, ei ole võimalik nahka muuta, kuid erinevaid armiravi meetodeid kombineerides võib olukorda mõnevõrra parandada.
Kahjuks aknearmide ravi haigekassa ei toeta ja raviprotseduuride tegemine on pigem koondunud esteetikakliinikutesse.
Aknearmide vähendamisel tuleks ühe ravimeetodina arvesse keemiline koorimine (peeling) - arme siluva efekti saavutamiseks eelistada pigem keskmise sügavusega koorimist, pindmise koorimise puhul on mõju armidele liiga tagasihoidlik.
Teise variandina võib mõelda mikroneedling'ut, kus väiksete nõelakestega töödeldakse nahka selliselt, et nahk hakkab tootma rohkem kollageeni ja armid muutuvad siledamaks.
Kõne alla tuleks ka hüaluroonhappe süstid armide piirkonda, nende efekt sõltuvalt preparaadist kestaks mõnest kuust paari aastani.
Retinooli sisaldavad näokreemid soodustavad samuti kollageeni tootmist ja võivad pikaajalisel kasutamisel natuke arme vähendada. Siin soovitan nõu pidada apteekriga, missugust kreemi ta soovitaks.
Lugupidamisega
Kristi Abram