Atoopiline dermatiit 19.02.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mõned küsimused atoopilise dermatiidi kohta. 21-kuune poiss saab endiselt päris palju rinnapiima, mistõttu on ilmselt sümptomid leebemad ja midagi väga hullu pole siiani olnud. Külma ja kuiva ilmaga lähevad põsed ja labakäed aga karedaks ja punaseks nagu liivapaber. Oma osa on kindlasti pärilikkusel - ka isal olid lapsena nahaprobleemid, mis suvel leevenesid. Ka mina emana olen üsna tundliku nahaga. Külma ilmaga tuleb meil mehega mõlemal käteekseem. Mul on aga mõned küsimused:
1) Kas korralik toidutalumatuse test oleks mõistlik juba selles vanuses, et vältida hilisemaid valesid valikuid, kui rinnapiima laps enam ei saa? Mis vahet on toidutalumatuse- ja allergiatestidel?
2) Olen kuulnud, et atoopilisus näitab seedesüsteemi seisukorda, st limaskest laseb jääkaineid naha kaudu väja, ja et nt Scs Boulardii pikema kuuriga on saadud häid tulemusi. Kuidas seda kommenteeriksite?
3) Millega seletub tume silmaümbruse nahk ja kui tihti peaks kontrollima lapsel põletikunäitu veres, kui isegi mingeid sümptomeid ei pruugi olla. Muidu on ta siiani olnud mõned korrad nohus. Samas lasteaiakeskkonnas pole veel viibinud, niiet immuunsuse üldseisundi kohta on vist veel vara järeldusi teha? Toitub mitmekesiselt ja proovime tarbida nii palju mahetoitu kui võimalik. Sündisid kaksikõega plaanilise keisriga 38+3. Õel ei ole siiani selliseid probleeme olnud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Toidutalumatustesti kohta ei oska ma informatsiooni anda, sest seda haiglates ei kasutata. Toidutalumatuse testides määratakse immuunoglobuliin G, mis näitab kokkupuudet toiduga. Allergiatestides määratakse immuunglobuliin E, mis näitab ülitundlikkust teatud aine vastu. Talumatuse korral oleneb reaktsioon söödud aine kogusest, allergia korral tekib reaktsioon ka imeväikse koguse allergeeniga kokkupuutel. Atoopilisus on kogu organismi reaktsioon, st inimesel on soodumus kahjutute ainete (toit, õietolmud, loomakarvad jne) suhtes antikehade tekkimiseks ehk inimesel on ülitundlikkus teatud ainete suhtes. Atoopiline dermatiit on aga eelkõige nahahaigus, mille korral nahk on õrnem ja ärritub kergesti erinevate tegurite (haigused, külm õhk, hammaste lõikumine, higistamine, valed pesuvahendid jne jne) toimel. Atoopilise dermatiidiga võib kaasneda toiduallergia vaid 1/3 juhtudest, st enamasti toiduallergiat ei ole. Kuna kirjutate, et suvel on lapsel nahk lööbeta, siis mina toiduallergiat ei kahtlustaks, sest laps sööb ju ka suvel sama ja veel rohkemgi (värsked puuviljad, marjad jne) erinevaid asju kui talvelgi. Dermatiidi korral on kõige olulisem pehmendavate kreemidega kreemitamine mitu korda päevas, õigete pesuvahendite kasutamine. Täiendavat infot võite lugeda allergialiit.ee. Tume silmaümbruse nahk võib kaasneda atoopilise dermatiidiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor