Atoopiline dermatiit 06.05.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere, küsimus on seoses allergiku rpa soodustuses. Pojal lõi punased põsed välja väga varakult. Andsin rinda 100% kuni 5kuud. Tänu minu dieedile hakkas ka piim vähenema. 6kuuselt läks poja 100% allergiku rpa peale üle. Arst kirjutab rpa ühe purgi kaupa ning ilma soodustuseta. Tavalist rpa ei saa lapsele anda kuna läheb paari tunni jooksul täpiliseks üle keha. Tundlik ka igasugu muu toidu vastu. Nägu läks ilusaks kuid jalgadel on endiselt kuivad kohad ja ka kätel mõni üksik. Arsti asendajad ütlevad et ilma allergoloogi diagnoosita soodustust ei saa küll aga olen kuulnud muud. Praegusel perioodil ei ole võimalik allergoloogile saada. Kas ma pean tõesti ostma täishinnaga rpa või on mingi võimalus saada soodustust. Perearst lapse esimestel kuudel ise ütles et on atoopiline dermatiit kuid siis ma andsin rinda ning eemaldasin oma toidust kõik allergeenid, küll aga pole enam oma arsti visiidile pääsenud, ainult õed ja praktigandid. Praktigandist arst ja pere õde väitsid et retseptiga saab ühe purgi, mis väite apteeker lükkas tagasi arvestates praegust korraldust. Tahtmatult tekib küsimus mis on õige? Mida ma saaksin teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui Teile ei ole võimalik allergoloogi konsultatsioonile pääseda, siis võib ka perearst võtta vereproovi, millest saab määrata lehmapiimavastased IgE antikehad ja sellega diagnoosida kiiret tüüpi piimaallergiat. Kuna kirjutate, et kiiresti pärast piimasegu andmist läheb lapse nahk täpiliseks, siis võib olla tegemist piimaallergiaga. Lisaks piimale on imikutel sagedaseks allergeeniks ka muna, mille kohta saab ka teha vereanalüüsi.
Vaid umbes 30% atoopilise dermatiidga lastel on mingi toiduallergia. Atoopiline dermatiit on eelkõige nahahaigus, millega võib kaasneda toiduallergia, aga suuremal osal (2/3) patsientidest toiduallergia pole. Seepärast on ülioluline nahahooldus ja nahapõletiku (dermatiidi) ravi. Nahapõletiku raviks sobibki Sibicort, mida määrida kaks korda päevas punetavale, karedale lööbele kuni 10-14päevase kuurina. Kuna dermatiidi kulg on laineline, st ägenemised vahelduvad paranemistega, siis vajadusel, st ägenemisel, peab jälle kordama Sibicorti kuure. Ülioluline on igapäevane nahahooldus pehmendavate kreemidega mitu korda päevas ja iga päev. Pehmendavaid kreeme on väga palju ja erinevaid ning tuleb lihtsalt proovida, milline on sobivaim. Vannitamisel lisada vette spets vanniõli.
Vastab tõele, et ilma kindla piimaallergia diagnoosita ei tohiks välja kirjutada allergikute piimasegu, aga arvestades praegust olukorda võiks saada ka perearst kirjutada välja mitu piimaegu purki korraga ja soodustusega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor