Kopsupõletik 23.02.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

8-kuuseks saaval poisil on parempoolne kopsupõletik. Enne ravi alustamist oli ta loid, viril, kõrge palavik, köhis harva (siis ka pigem köhatas), aga hingamisel oli kuulda krõbinat. Oli ka läbipaistev ja üsna vedel nohu. Põletikunäitaja oli normist pisut kõrgem. Haiglas olime 5 päeva, 3 päeva tagasi lasti koju. Antibiootikume on tänaseks saanud 7,5 päeva (ehk 15 x 2,5ml Zinnat). Haiglas sai ta ka röga lahtistavat auru. Määrati ka allergia rohi. Lisaks olen vähemalt kord päevas teda hanerasvaga määrinud.
Palavik alanes juba 2. päeva lõpuks (pärast ab kasutamise algust) ja enam ei tõusnud. 2. päeval enam sellist peenet krõbisemist hingamisel ei olnud, oli hoopis rohkem korisemise moodi – tundus, et röga on lahtisem ja tekkisid üksikud köhahood (köha oli ühel päerval lahtisem, teisel jälle grammi võrra kinnisem) - paar korda öösel, ning hommikul pärast ärkamist köhis korraga rohkem. Päeva jooksul võib-olla ainult köhatas aeg-ajalt. Söögiisu tuli tagasi, laps ei virisenud ja oli äärmiselt rahulolev ja rõõmus – üldseisund muutus heaks. Mõne päeva pärast oli nohu väheke paksemaks muutunud, värvus siiski hall või läbipaistev. Niisiis haiglast tulles oli palavik alanenud, vereproov põletikku ei näidanud ja krõbinast oli saanud korin, nohu oli endiselt alles, köhis harva.
Reedel saime haiglast koju ning jätkasin ravi nagu ettekirjutatud. Lisaks teen õhtuti sooja (mitte kuuma) jalavanni ning määrisin hanerasvaga jalad, rinna ning selja. Pärast teist päeva magas öösel väga rahulikult, ei köhinud ka hommikul väga ning korin oli kadunud, võib-olla midagi pisut oli aga asi kõlas tunduvalt paremini - rõõmustasin juba. Siis õhtupoolikul jäi lapse isa järsult suurde nohusse, püüdsin neid üksteisest võimalikult eraldi hoida. Samal õhtul (pühapäeval) tegin taas jalavanni, kuid vesi sai pisut kuumem, nii et jalad kergelt punetasid ning öösel oli uni rahutum, oli kuulda et röga lahtisem ja köhis ka rohem. Võiks öelda, et isegi rohkem, kui haiglas auru sissehingamise tagajärjel. Kas kuum jalavann võis röga nii lahti teha?
Esmaspäeva hommikul kuulsin jälle seda peenet krõbinat hingamisel ja nohu ka veidi vedelam ja suurem jälle. Temperatuuri tõusu ei olnud. Siiski olin väga mures kuna hääled olid päris jubedad. Kuna perearst kohe kuulama tulla ei saanud, läksin haiglasse erakorralise meditsiini osakonda ja lasin lapse üle kuulata, arst ütles, et ega kopsud korras muidugi pole ja ega nii kiiresti asi ei paranegi. Saadeti koju, kus pidin jälgima keha temperatuuri ja hingamist ning mitte muretsema nii palju.
Teisipäeval (ehk eile) enne lõunat kraadisin tal 37,1, tunni pärast oli juba 36,8, veel hiljem 36,5. Õhtul asendasin hanerasva tärpentini salviga (rinnale määrisin siiski hanerasva). Hiljem jäi nohu vähemaks ja ka hingamise hääled polnud nii jubedad enam. Siiski krõbisemist kohati oli, põhiliselt hingas kuidagi rögaselt, vahepeal ka köhis üsna lahtiselt (aga mitte täiesti).
Täna öösel magas üle pika aja väga hästi, köhimist ei kuulnud üldse. Täna hommikul pärast ärkamist köhis puhtaks, hingamine natuke rögane aga üsna hea, krõbinat ega korinat hetkel ei kuule. Nohu siiski on veel, ikka läbipaistev või hallikas. Siiski kraadisin tal jälle 37,1, pool tundi hiljem 37, ilmselt varsti jälle 36,8 jne.
Nüüd siis küsimus, et miks tal on tekkinud sellised temperatuuri kõikumised? Kas tal võib olla see isa nohuviirus? Kas tal peaks hingamine ja köha siiski lahtisemad olema? Või hakkab ta paranema? Mida üldse need erinevad räginad seal kopsus hingamisel tähendavad? Mida saan veel koduste vahenditega tema heaks ära teha? Ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väike kehatemperatuuri tõus 37, 1-37,2 kraadi võib püsida pärast rasket haigust paar nädalat ja nii väikest temperatuuri tõusu ei saa lugeda palavikuks. Laps võib kergesti haigestuda uuesti, kui mõni teine pereliige on haige, sest tal on väiksem vastupanuvõime erinevate haigustekitajate vastu. Pärast kopsupõletikku võib köha püsida 2-3 nädalat. Kui kopsus ikka püsivad räginad, siis peaksite pöörduma uuesti perearsti poole, sest võib olla vajab laps ravimit, mis aitaks röga kergemini välja köhida. Te olete ise kodus teinud kõik võimaliku, võiksin ainult soovitada veel füsioloogilise lahusega auru tegemist, aga selleks on vaja spetsiaalset aparaati - inhalaatorit. Auru tegemine muudab röga vedelemaks ja kergemini välja köhitavaks.

Edu soovides,
Tiia Voor