Neerunäitajad 17.01.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 58 aastane naine, kaalun 69-70 kilo, pikkus 164 cm ja saan hetkel keemiaravi paklitakseeli ja karboplatiiniga. Jäänud on veel 2 raviseanssi.
Palun öelge, kas sellised vereanalüüsi tulemused peaksid mind tegema murelikuks neerude olukorra pärast? Enne ravi algust olid need analüüsid kõik korras, aga nüüd, ravi käigus on eGFR tõusnud. Kas see tõus on tingitud ravimitest? Kas pärast ravi lõppu läheb analüüs korda ja näidud taastuvad? Kas ma saan ise midagi ära teha, et parandada seda näitu, näiteks looduslike vahenditega, ravimteedega või lihtsalt juua rohkem vedelikku?
Uurea ja kreatiniin on olnud korras, ainult EGFR on olnud kõrgem:

eGFR >=60 ml/min 1,73m2

Vereanlüüs enne 2. ravi – 88
Vereanlüüs enne 3. ravi - 96
Vereanlüüs enne 4. ravi - 90
Ette tänades, vastust ootama jäädes.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan aru, et teie mure põhjuseks on isoleeritult veidi suurenenud GFR väärtus samal ajal kui S-Crea ja S-Urea väärtused on normis?
GFR on arvutuslik parameeter ja teie näidud 88-96-90 püsivad tegelikult täiesti ühel tasemel, selline väikenumbrite kõikumine ei ole kliiniliselt oluline. Pigem on oluline kreatiniini väärtuse muutus.

Seega arvan, et teil ei ole põhjust muretsemiseks, neerufunktsiooni halvenemisele muutus ei viita, kuna numbrid ei suurene.
Keemiaravi on muidugi koormus ka neerudele, seepärast neid näitajaid pidevalt jälgitaksegi. Piisav vedeliku tarvitamine ja ravimteed neerude hoidmise eesmärgil ei tule keemiaravi ajal kindlasti mitte kahjuks, nii et neid võib soovitada küll.

GFR väärtus võib langeda peale keemiaravi lõppemist. Kuid kuna tegemist on arvutusliku parameetriga, siis isegi juhul, kui ta jääb püsima 90 ringi ja samal ajal S-Crea jääb normi piiridesse, siis ei ole põhjust kahtlustada olulist neerukahjustust. Alarmnäitajateks oleks koos suurenevad S-Crea ja GFR väärtused.

Lugupidamisega
Marge Kütt