analüüsi tõlgenduse abi 27.03.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tervist ja palju jõudu teile ning kena kevadet !

Poolteist kuud tagasi hakkasin tarvitama Trexani nimelisi tablette seoses meeletu psoriaasi ägenemisega. Tablette võtan 15 mg ühel päeval(esmaspäev) ja järgneval päeval siis foolhapet. Ei ole kõige toredamad tabletid... Vaatasin, et tegelikult peaks mulle aeg-ajalt vereanalüüse tegema. Mis siis ikka, käisin ise täna(kolmapäev) Synlabis. Ootasin halvemat. Nagu näete, on hemogramm vägagi korras, samuti ka neerunäitajad. Segadust tekitavad maksanäitajad - ALAT, GGT ja bilirubiin. Saan niimoodi aru, et bilirubiin näitab iseenesest maksa kahjustuse astet, aga ta on mul vägagi normis. Küll aga üle ääre on ALAT ja GGT. Kas need on liiga palju üle, arvestades metotreksaadi (Trexan) söömist ? Või on see talutavalt üle ja liiga hull asi pole ?
PS - kuna pole veendunud kas fail tuleb kaasa või mitte, siis panen analüüside vastused ka alaliiki "millal kaebused algasid".
Ahjaa. Enne kui nende tablettide ravi alustasin, uuriti mind ülipõhjalikult-röntgen, vereanalüüsid jms. Et tuua võrdlusmomenti, siis enne Trexani ravi alustamist(13.02.24) oli samuti kõik väga normis, ka neerude näitajad, kuid maksanäitajateks olid : ALAT : 46 ; GGT : 75 ; BILIRUBIIN : 15. Seega ka siis kergelt üle ääre, väljaarvatud bilirubiin. Tõsi, 3-4 päeva enne neid vereanalüüse olin tarbinud korralikult viina.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tänan põhjaliku ja ausa taustaandmete esitamise eest. Analüüside eel alkoholi tarvitamine võis tõesti mõjutada nii ALT kui GGT näitu. Need ei ole eriti kõrged, seega ma arvan, et Trexani kahjustav mõju ei pruugi olla selle põhjuseks.
Soovitan teil mõne nädala pärast kontrollida ALT ja GGT näite, hoidudes enne seda alkoholist. Kui näitajad on referentspiirides või eelmisest madalamad, siis ilmselt oligi tegemist ajutise fõsioloogilise reaktsiooniga alkoholile.
Kuid mõte perioodiliselt kontrollida maksa-ja neerufunktsiooni näitajaid metotreksaadi ravi ajal on kindlasti mõistlik ja terviseteadlik käitumine.

Lugupidamisega
Marge Kütt