Kopsud korras v. mitte. 03.03.06 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Ma ei tea enam kelle poole pöörduda. Üks arst räägib ühte juttu, teine teist. Mind vaevab juba kuu aega haukuv "hobuseköha", mis ei allu ravile. Ise võtan ACC 200 mg - leevendab. Palavikku ei ole olnud ja üldse haige ka mitte juba 15 aastat. Perearsti juures olen käinud - ainuke rohi mis ta mulle välja kirjutas oli( on ) Fromilid 500 mg ( jubedad tabletid - suured mis üldse alla tervelt ei lähe ). Nüüd saatis ta mind ka radioloogiasse, et teha kopsudest pilt. Sealt tuli järgmine vastus ( mulle jäi see pisut arusaamatuks - eriti KOKKUVÕTE ): LEID: Diafragmakuplid selgepiirilised, parem norm kõrgusel, vasem kõrgseisus, VI roide kõrgusel. Lateraalsed pleurasiinused vabad. Parem hiilus rahuldava struktuursusega, vasem jääb kesvarju struktuuride taha. Vasema kopsu ülaosas ja parahillaarselt hägusapiiriline alveolaarset tüüpi varjustus; trahhea dislokatsiooni ega ahenemist ei esine. Süda ristimõõdus norm laiusega.
KOKKUVÕTE: vasema kopsu ülaosas ulatuslik põletik, mis võis olla sekundaarne. Ei saa välistada lisamassi parahillaarselt ega kesktuumorit. Soovitav korduspilt peale ravi saamist.
LISAMASS VASAKUL ... MIS TÄHENDAB LISAMASS ?
Mida see kõik tähendab lihtsas emakeeles? Kas olen põdenud "kopsupõletikku"?
Ja kui, siis millal !!!! Mõistatus.
Läksin selle vastusega uuesti oma perearsti juurde ning ta saatis mind uuesti pulmonoloogia juurde - ei tulnud ka temalt mingit kindlat vastust. Saatis mind hoopis järgmisel nädalal kompuutri-uuringule ja ka bronhoskoopiasse. Siit ka küsimus, kas kompuutri-uuringuga saab täispildi kopsudest e. kui miskit siiski on ? Või peab ka ikka tegema bronhoskoopia ? Põhjust ju selleks veel ei ole.
NÄRVID JUBA HAKKAVAD ÜLESÜTLEMA:(

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Lisamass on selline lisavari, mida normaalses ja terves kopsus ei ole ja kindlasti vajab see täiendavaid uuringuid. Tehakse kopsude kompuuteruuring, mis tõepoolest näitab täpselt kas, kus ja missuguse iseloomuga on lisavari ja lisaks sellele on selle uuringu alusel võimalik hinnata keskseinandi struktuure, mis tavaülesvõttel jäävad südamevarju taha ja mida ei näe.Veel saab kompuutri abil hinnata rindkere lümfisõlmi. Bronhoskoopia on vajalik selleks, et vaadata bronhide sisse, kas seal ei ole mingit takistust. Mölemad uuringud on vajalikud. Lisavari võib tähendada nii kopsupõletiku esinemist kui ka mistahes muud kopsuhaigust. Kopsupõletikust tingitud lisavari õige ravi tulemusena väheneb või kaob, samas on aga ta kliiniliselt siiski enamus kordi ägedalt algav haigus. Bronhoskoopiat ei maksa karta, on natuke ebameeldiv aga ei rohkemat. Pöörduge ikka oma küsimustega kopsuarsti juurde, sest kopsuarstid reeglina oskavad vaadata kopsupilte ja seal esinevate muutuste kohta selgitusi anda, perearstid enamasti juhinduvad radioloogi kirjeldustest.