Pikaaegne näovalu (põhjalik kirjeldus: sümptomid, ravi, arstid jm) 04.10.23 / Koduõendus

Külastaja küsib:

Tere!
Vabandan, et kirjateel sedasi pöördun ja et kiri nii pikk on. Aga tegemist on väga omamoodi pikaaegse probleemiga, millega ükski arst aidata ei ole osanud. Või siis ei ole võimalik vastuvõtule saada. Kohe selgitan. Ei leidnud arstide loetelust vastavat, kes võiks antud teema alla kategoriseeruda. Ei osanud ka kuhugi mujale pöörduda.

Loodan mõistvale suhtumisele. Ei meeldi arste mööda käia ja olen kohanud igasugust suhtumist. Seega, tõesti, ma ei ole hüpohondrik, ega sari-arstilkäija, vaid inimene päris probleemiga. Tänan juba ette!

Vabandan, kui kiri kaks korda tuli, ei saanud algul aru, kas kiri läks kohale.

Kas üldse mingitlaadi kirurg sellise probleemi puhul aidata oskaks?

Või kes oskaks? Ja kas sinna üldse on võimalik tasulist aega saada..

****

Nimelt on tegu väga eriskummalise ja umbes 8 kuud väga suurte valudega vaevanud probleemiga, millega ükski teine erialaarst ega perearst ega ükski paljudest tehtud uuringutest-proovidest ja võetud retseptirohtudest aidata ei ole osanud.

Ka ei saa sellisena tööle kandideerida või asuda. Ning ei ole viimase 12 kuu jooksul piisav arv päevi töötatud, et tervisekindlustust või töötuna arvel olles rahalist toetust saada. Ja kliinikum suu-näo-lõualuude kirurgias tasulist teenust ei paku. Teistel Tartu kliinikutel (hambaravid, kus la kirurgiteenus on) on ajad täis. Enda hambaarst kirurgia osaga ei tegele.

Olin eelmisel talvel kahel korral raskelt haige (viirus mingitlaadi), oksendasin väga palju. Hoian enda tervist väga, seega ise kuidagi end ei külmetanud. Ka kandsin maski, ei käinud rahvarohketes kohtades, hoidsin distantsi, hügieen korras jne. Ei olnud (ja ei ole siiani olnud) ei koroona ega gripp (teste on tehtud). Endal kahtlus, kas siis tekkis oksendamisega mingitlaadi näotrauma, mis selle olukorra põhjustas. Muu tüsistus?

Sümptomid

Sealt algasid edasi tugevad näovalud. Ma ei kirjelda seda, mis algul oli, vaid panen kirja, kuhu valu nende kuudega nüüdseks lokaliseerunud on. Kus on valupunkt, mis kiirgab eriti ägeda valu ajal ka kaela.

See on paremal pool, keele taganurgast minna diagonaalis allapoole, parema lõua nurga all. Ei jää kõrvaalasse. Ja selles valupunkti kohas, ka perearst katsus ja tundis seda, on üks jäik koht. Kui kallutan pead vasakule, siis on selles kohas tunda selline jäik triip. Pärast perearsti vastuvõttu, kus hiljuti taaskord käisin, katsusid seda kohta mitu tohtrit. Ja pärast seda puutumist olid ikka päevi meeletud valud, ärritas ja palavik (u 37,4). Valutab ka ilma katsumata, pidevalt. Teisel pool, vasakul, on samas alas kõik pehme ja sellist jäika valukohta ei ole. Kas see on kõhre, kude? Midagi muud?

Ka on lähikuudel lisandunud palavik. Nii kui rohkem liigutan, kui panen kogemata toaski nt liiga soojalt riidesse, ka kui arstil see valukoha puutumine oli, tuleb 37,2 palavik. Ja see oli seekord natuke kõrgemgi. Ka olen dušši enamuse arv kordadest asendanud kiirelt kraani all pesemisega või märgade lappide ja paberitega kuivatamisega. Et vähendada palaviku tekke ohtu. Ei saa olla kuude viisi teki all ega pesemata. Väga suur tundlikkus sooja ja külma osas. Olen väga rahulikult, tarbin piisavalt vett, toitun tervislikult, võtan vitamiine, käin vastavalt ilmastikule riides, katan valuala, jalutan natukese kaupa värskes õhus rahulikult, desinfintseerin/pesen käsi, hoian end, ei käi rahvarohketes kohtades, tõesti jälgin riietust. Rahulikult saan toimetada (jalutamine, nõude pesemine, kappidelt tolmu võtmine jms igapäevane), aga bussiga arstilkäik, jalutus poodi ja tagasi, midagi rohkem ette võtmine - palavik ja suur väsimus.

Olen käinud:

* korduvalt perearstil

* hambaarstil

* kaela taastusravi konsultatsioonis

* neuroloogil (mitu korda)

Kõik väga põhjalikud käigud ja arutelud-läbivaatused, kõik on just kui korras. Arstid tõesti on olnud põhjalikud.

Neuroloog arvas, et ehk mingi infektsioon (vereproovid on aga korras olnud)

Tehtud on:

* vaadati kõrva spetsiaalse aparaadiga (korduvalt) (põletikku ei ole)

* katsuti lümfe (korras)

* hammaste panoraampilt (mida neuroloogi palvel radioloog veel nüüdki, hiljem ekstra üle vaatas) (korras)

* röntgen kaelast (jah, seal on lülid paaris kohas kitsenenud, aga oma ala eriarst tegeles minuga kaua, kuulas, vaatas, tegime teste jne ja see ei ole valude põhjustajaks)

* mrt (koos närvide ja veresoonte uuringuga) (ka radioloog vaatas veel ekstra selle pärastki veel üle) (korras)(ka kaelaosa jäi uuringu alasse) (korras) (põskkoopad on korras, närvid on korras, ei ole veresooned-närvid sõlmes, ei ole kolmiknärvi põletik ega muu närvipõletik)

* kevadel vereanalüüsid (settekiirus, põletikunäitajad jms) ja nüüd, taas samad vereanalüüsid. Kõik on korras.

Perearst soovitas näo-suu-lõua kirurgiga rääkida. See aga ei ole nii lihtsaks osutunud, kui võiks arvata. Kohe seletan.

* tarkusehambad on ammu kõik eemaldatud

* mandlid on juba ammu eemaldatud

* ultraheli ei tehtud kuna perearst ütles, et see on kordades vähem täpne ja tundlik kui mrt, ja see on tehtud ja oli korras

* ei ole elus kunagi ohatist olnud (see on siis perearstipoolne küsimus, kuna vahel tekkivat see kurku, aga mul tõesti ei ole asi ohatises)

Püüdsin broneerida aega TÜ Kliinikumi tasulisse näo- ja lõualuude kirurgi vastuvõttu. Sellist teenust, just tasulisena, ei eksisteeri. Küsisin nii arstiti eraldi kui ka üleüldiselt. Tasuline teenus üldse puudub.

Võtsin ühendust erakliinikuga, kes teostab hambaravi, aga pakub ka näo-lõualuude kirurgia teenust. Oldi väga mõistvad ja kuulati kõik ära. Kirurg ütles, et ta ei saa hetkel vastu võtta ja et ei oskaks ka kuidagi aidata, kuna kõik uuringud on mulle juba tehtud. Ja kõigil teistel näo-lõuakirurgidel on ajad täis. Ja ülikooli kliinikum tasulisse ei võta.

Ravikuurid:

* Dolmen

* Keto (100mg)

* Gabapentin

* Trileptal

Leevendab ehk korraks, aga ei ravi ja valu kestab.

Need ravimid on väga ränkade kõrvalmõjudega, s.h. ränkade mõjudega maole, suured tugevad valud makku ja neuroloog ütles, et paraku on kõik närvirohud sarnased ja kui juba nende peale nii hull reaktsioon on, on ilmselt ka teistele närvirohtudele).

Saan valuvaigistitest võtta vaid veeslahustuvat Dolmeni, mida pikaaegselt ei ole mõistlik tarbida. Ja veeslahustuvat Efferalgani (500mg, paracetamoli baasil). Ilma valuvaigistita ei saa. Jälgin, palju võib võtta ja kuidas. Ja teen vahesid. Valu kestab. Natuke see leevendab.

Öeldi, et antibiootikumidest ei oleks kasu.

On see tõesti nii?

Ei oska muid lisasnalüüse ise tegema minna ega ühegi teise erialaarstiga konsulteerida.

Igaks juhuks vaatasin ka kilpnäärme sümptomeid, et väsimus. Aga muid sümptomeid mul ei ole. Ja kui ikka 8 kuud on valud, siis pole ime, et keha väsib.

Pererstil küsiti depressiooni, meeleolu kohta. Masendust ei ole. Selles ei ole asi. Olen isegi tubli olnud. Ja olen positiivne inimene. Võtan hästi rahulikult. Olen tänulik enda elu ja tegemiste eest ka läbi valu.

Saatekirja kuhugi pöördumiseks ei ole, sest perearst ütles, et seda ei ole vaja, kui niigi käin tasulises vastuvõtus.

Veel sümptomeid

Kõrvaarstile minna ja veel lisaks maksta ei näe ma mõtet. Ala ei ole kõrvaga seotud ja perearst mõistis mind natuke ehk valesti ses osas. Tunne on, et näo seest, kirjeldatud alas, on paistes (see vahel paneb kõrva kohisema, nagu suruks lõua alt midagi), kirjeldatud punktis tulitab, kõrvetav valu. Mitte kõrvavalu!! See on teistsugune. Kui äge valu on, tekib vahel valupunkti kohale, keele alla, suu sisse väike lõikehaav, mis kipitab. MITTE ohatis, vaid lõikehaav, nagu juba ütlesin. Ja siis mõne aja pärast kaob ise ära. Ka vaadati suu sisse perearstil, ka keele alla, suu alaosa. Kõik on korras.

Küsimused

* Kas oleks üldse abi näo-lõualuude kirurgist? Kus ma sellise vastuvõtu Tartus leiaksin, kui kõik ajad on erakliinikutes täis/ei osata aidata ja kliinikumis tasuline teenus puudub? Olen tõesti väga põhjalikult Internetis uurinud ja püüdnud kuhugi aga saada.

* Kõrvaarstile minnes ilmselt oleksin vales kohas. See on pikk jutt, mida rääkida ja kui seda valele arstile rääkida ja selle eest veel, minu jaoks, arvestatavat summat maksta, ma ei näe sel mõtet....

Suur aitäh teile tähelepanu ja aja võtmise eest!

Kõike paremat!

Arst vastas:

Kristina Kams

Koduõde

Tervis on iga inimese suur ja isiklik vara mille eest ta ise vastutab. Tervishoiutöötajad pakuvad ainult teaduspõhist ravi - ravi teostatakse kindla korra ja ravijuhiste järgi. Minu soovitus on teha koostööd ja usaldada oma perearsti. On oluline, et on vähemalt üks arst omaks teie seisundist terviklikku pilti. Terviklik pilt kujuneb uuringute, analüüside ja anamneesi põhjal.

Antibiootikumid määratakse vastavalt vajadusele, mille määrab arst. Tavaliselt on antibiootikumi ravi peamiseks eelduseks kindlaks määratud põletiku näitajad, ravim määratakse vastavalt põletiku tekitajale. On väga tähtis siin jälgida väga täpselt arsti juhiseid ravikuuri osas, vastupidisel juhul võivad antibiootikumid teha rohkem kahju kui kasu.

Kui teil on tekkinud pikaajaline haigus mis ei võimalda enam tööl käia siis teil tuleks pöörduda oma perearsti poole. Perearsti abiga on võimalik määrata osaline töövõime mis annaks teile ravikindlustuse.