Antidepressandid ja kaalutõus 22.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kas Te näete seost antidepressantide ja kaalutõusu vahel? Olen lugenud Internetist palju sellekohaseid artikleid, kuid ühest vastust pole leidnud - osades artiklites väidetakse, et seos on, osades jälle, et pole. Mis Teie isiklik ja professionaalne arvamus on? Igatahes enda puhul täheldasin kaalutõusu just antidepressantide tarvitamise ajal.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei ole kaaluprobleemide spetsialist (kui selliseid meil Eestis üldse on) ja puutun kaalumuutustega kokku niivõrd, kuivõrd see võib olla põhjustatud endokriinhaigustest. Seega oleks mõtet pöörduda oma küsimusega hoopis kogenud psühhiaatri poole, kellel suur antidepressantidega ravimise kogemus.
Omast kogemusest võin öelda, et kaaluiibe probleem oli suurem 10-15 aastat tagasi, kui raviti enamasti nn. vanade preparaatidega (tritsüklilised antidepressandid amitriptülliin ja noritren). Uued serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (tsiprinool, prozac) ja teised nendetaolised kehakaalu enamasti ei lisa või kui, siis vähesel määral (alla 5kg). Samas on antidepressante turul kümneid nimetusi ja igaühel neist teatavad toimenüansid (ka näiteks mõju osas söögiisule). Samuti on toime igal konkreetsel juhul individuaalne. Seepärast ongi psühhiaater kõige õigem isik antidepressantravi korraldamiseks ja korrigeerimiseks, sest tunneb ravimeid põhjalikult ja oskab leida igale patsiendile sobiva.
Depressioon võib olla raske haigus, mis vähendab oluliselt inimese elukvaliteeti ja töövõimet ning võib osutuda isegi eluohtlikuks. Kui sellest üle saada paari lisakilo hinnaga (mis pealegi tervislikke eluviise järgides hiljem kaovad), võib tulemust hinnata kokkuvõttes päris heaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.