kilpnääre ja magu 13.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kõigepealt küsimuse esimene osa - kas kilpnäärme haigusest võib olla tingitud suur suur kehakaalu kasv? Nimelt sain just teada, et analüüsid olid väga korrast ära ja millal arstile saan aja seda ei tea veel. Viimase nelja aastaga on kasv tõusvas joones kasvanud 65-e pealt 110ni. Tahaks sellest kaalust väga lahti saada ja normaalselt elu elama hakata, kuna olen alles noor ja mõni aeg tagasi sünnitanud (laps 7 kuune).
Küsimus mao kohta, kus, kas ja mismoodi tehakse operatsioone, mis vähendavad kehakaalu - olen kuulnud midagi balloonist, mis makku pannakse (kuid see variant on kallis) ja ka magu vähendav operatsioon (Ehk oskate ka oper. orienteeruva hinna öelda). Ei tea, kas oskasin arusaadavalt kirja panna . kuid mure on väga, väga suur - vahel lausa depressioonini viiv (mis kestab mõnest päevast kuni mitme nädalani).
Ette tänades Mann

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kehakaalu tõus võib olla seotud kilpnäärme alatalitlusega, mis põhjustab ainevahetuse aeglustumist ja vedeliku peetust kudedes. Samas on kaalutõus sel juhul siiski mõõdukas, enamasti alla 10kg, ja peale hormoonide normaliseerimist asendusraviga kaal ka langeb.
Teie puhul on kaalutõus pigem seotud raseduse ja sünnitusega ja tõenäoliselt ka päriliku taustaga. Kilpnäärmehaiguse olemus tuleb loomulikult täpsustada ja kui vajalik, ka ravida, kuid kehakaalu normaliseerimiseks on vaja siiski enamat. Esiteks, nii kaua, kui imetate, ei pea mingit dieedipidamist ja ranget kaalujälgimist õigeks. Samas peaksite püüdma rohkem liikuda, võimelda jne., et kulutada energiat ja lihased taas toonusesse viia. Kui laps on rinnast võõrutatud ja normaalne menstruaaltsükkel taastunud, on aeg käes tõsiseks dieedipidamiseks. Abiks võib alguskuudel võtta reductili tabletid (neid saab kirjutada perearst).
Ja veel, ärge oodake kaalulangust, vaid hakake normaalset elu elama kohe! Teil on kodu, laps, mees või elukaaslane. Mida siis normaalseks eluks veel vaja on? Normaalne elu tähendab igapäevase rutiini kõrval ka tantsimist, sportimist, reisimist. Siin ei ole kaalupiire kehtestatud. Mida aktiivsem olete, seda rohkem kaob energiat ja seda vähem jääb aega norutamiseks.
Operatiivset ravi tõepoolest tehakse ja selle maksab meditsiiniliselt põhjendatud juhtudel kinni haigekassa. Eeltingimuseks on, et patsient oleks eelnevalt dieediga saavutanud teatava kaalulanguse (5-10kg) ja oleks uuritud võimalike kaasuvate haiguste suhtes, mis võiksid ainevahetust mõjutada. Samas ei ole lõikus kunagi rasvumise puhul valikmeetod, vaid pigem viimane võimalus, kui teised on ammendatud. Kui lähete kilpnäärmeuuringutele, arutage endokrinoloogiga ka oma kaaluprobleeme. Arvan, et tõsise tahtmise korral on edu saavutatav ka lõikuseta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.