Acilleuse kõõluse opijärgne taastamine 29.09.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Achillese op oli 24 päeva tagasi. Praegu kasutan ortoosi sisemist õhkpatja, see fikseerib hüppeliigese ja ei lase teha ootamatuid liigutusi, mis kõõlust traumeerida võiks 3 päeva. Öösiti magamise ajal on kogu aeg, päeval võtan vastavalt tundele ära ja masseerin säärelihast, varbaid ja jalapäkka. Selle tulemusena saan varbaid liigutada ja labajalga ka. Seda olen teinud siiani hoides jalga reielihastega üleval ja jälginud, et pöid oleks sirutusasendis. Õmblus on korralikult kinni kasvanud, tehti I-lõige. Liikumiseks kasutan kaenlaaluseid karke. Küsimused on järgmised: Eelneval perioodil, kui oli vaja teha sidumisi, siis mõneti see labajalg liikus ja oli valutundlikust, aga see oli talutav. Kas see on ohutu kõõluse korralikult kokkukasvamise seisukohast? Milliseid harjutusi ma tohin praegu teha jala tugevdamiseks? Kui kaua on sisemised õmblused sulamata ja mil määral need toetavad, et opikoht oleks turvatud vastavalt aja edasiminekule? Millal ma nädalate arvestuses tohin hakata jalga maha toetama ja kuidas - pöiale või tallale, millal jalale toetuma ja millise aja möödumisel on kokkukasvamises millised protsessid ja millal on kõõlus niipalju kokku kasvanud, et ei ole vaja tunda hirmu, et selle võib katki venitada või väänata? Ma olen aru saanud, et erinevatel perioodidel on Achillest ravitud erinevate meetoditega. Mingid ajad tagasi pandi pärast teist nädalat sirutusasendist 0 asendisse. Praegu taastatakse ortoosiga kraade reguleerides. Kas kõõlus ise hakkab normaalselt funktsioneerima kui pingutamist ei tee, vaid teha taastust ravivõimlemisega? Sel juhul, millised on praeguse perioodi lubatud liigutused (jooksvalt 4 nädal). Küsimus tuleneb sellest, et labajalg liigub veidi ülespoole ka ja nende sidumistega, mis opijärgsel perioodil on olnud, on see olnud mitte päris ühe nurga all. Kas ortoosiga venitamise mõte on anda kõõlusele pikkust või liikuvust? Minu füüsiline vorm on hea. Liigesed on väga paindlikud. Lihaskond heas vormis.
Aitäh, et on koht, kus küsida. Heade soovidega

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Küsimus ortopeediline, mina vaid üldkirurg. Vastan oma teadmiste piires.
Harjutuste kohta peaksite küsima taastusravi arsti käest. Tavaliselt ortopeedid peale operatsiooni suunavad sinna. Reeglina täieliku rebendi korral 2 kuud peab olema hüppeliiges kipsiga/ortoosiga fikseeritud ja selle aja jooksul tuleks kasutada ka karke. Kindlasti on funktsiooni taastamiseks vajalik ravivõimlemine. Kuna Teie jutust saan aru, et käite ortoosispetsialisti juures hüppeliigese nurka muutmas, siis ka harjutuste suhtes võite esitada küsimused temale. Kõige tähtsam on, et harjutusi tehes ei tohiks olla valuaistingut. Ortoosiga venitamise mõte on parandada liikuvust - kõõlus oluliselt pikemaks ei lähe.