peale südameklappide vahetust? 13.01.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Asi ei puuduta üldse mind, aga pidasin vajalikuks mõningatele küsimustele siiski vastust otsima.
Nimelt on meil üks sõber, kes käis südameklappide opil. Väidetavalt oli ta olnud 3h kunstlikuskoomas. Kas arstid lasevad ta kohe järgmisel päeval/õhtul(kui op oliöösel) välja? Millised on arsti nõuanded, kuidas edasi käituda ja tegutseda, millest hoiduda jms?
Kuidas üldse tehakse klappidevahetust, suu kaudu?
Kui see sama nooruk, teeb paaripäeva pärast 2 pakki tobi, kuidas ta tervis vastu peaks? Kui juba süda puperdas väiksest jooksmisest...
Kuna kardioloogide valdkonnas polnud ühetgi arsti kellelt küsida, siis mõtlesin, ehk Teie oskate selles alas kõige rohkem nõu anda! :)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks olen sel teemal ka profaan. Seetõttu ammendavat vastust kindlasti anda ei suuda.
Suu kaudu südame klappe kindlasti ei vahetata, võimalik on see küll veresoonte kaudu. Suitsetamine südamehaigel on igal juhul vastunäidustatud. 3h kunstlikku koomat oli ilmselt tavaline narkoos. Järgmisel päeval kojukirjutamise otsustab raviarst sõltuvalt sellest, mis protseduur patsiendile tehti - ei tea ju seda Teie ega ka mina.