Natuke vähist 03.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere doktor Tepp.
Olen üks augustis opereeritu. Epikriisis kirjas: Ristkäärsooles stenoseeruv tuumor ja mao infiltreeruv vähk. Histoloogiliselt anaplastiline karrsinoom G3. Ega sealt kõhust midagi välja võtta polnudki, tehtud gastrojejunostomia lühikesel lingul retrokooliliselt mao tagaseinale ja ileotransversostomia.
Onkoloogias saanud senini keemiaravi. Üldseisund pole just mitte kõige hullem.
Nüüd on mul üks küsimus: nimelt kõhu alumine parem veerand on hakanud paisuma, kuidagi ühtlaselt ümar, selili olles pole nagu nähagi, valu just pole aga oleks nagu kibe tunne ja seda just seistes ja käies. Umbes kuu tagasi tehtud sonograafia - ei miskit erilist. Onkoloog hiljuti palpeeris kõhtu, ei leidnud nagu midagi, valus ka polnud.
Kas see on soolestiku vähi puhul tavaline, mingi kasvajakoe vohamine? Kas peaksin probleemile üldse tähelepanu pöörama?
Tänan

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kasvaja korral võib kõhukoopasse koguneda vedelikku (astsiit) ja see võib anda kõhu suurenemist. Smas ei saa välistada ka kasvaja vohamist. Kui suuri valusid ei ole, siis tuleb sellega leppida. Kui aga tekivad valud, peaks sellest onkoloogile rääkima. Muud peale keemiaravi Teie puhul ilmselt arvesse ei tule.