sapikivid? 26.01.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 26 a naine. Detsembri keskel sünnitasin (laps suur, sünnitus suht vaevaline). Peale sünnitust langes kehakaal väga kiiresti (isutus) - rasedusega juurde võetud ca 25 kg kadus 1,5 nädalaga (olin ka enne veidi ülekaaluline). Nüüdseks on sünnitusest möödas ca 1,5 kuud ning selle aja jooksul on juba 4 kord tugev valu paremal ribide all. Valutama hakkab õhtuti/öösiti ning vaibub pärast oksendamist (kestab kokku tund või paar). Varem ei ole selliseid muresid olnud. Kas tegemist võib olla sapikividega? Kas valu saab koduste vahenditega leevendada?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sapikivid võivad olla küll. Kodus valude korral võib võtta spamolüütikuid - no-spa, buscopan vms. ja valuvaigisteid - ibuprofen, diclofenac jne. Peaksite pöörduma perearstile, et ultraheli sonograafiaga diagnoos kinnitada või ümber lükata - praegune minu arvamuseavaldus on vaid hüpotees.