Vererõhk päeva ajal kõrgem/halb enesetunne 22.06.22 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere! On olnud kehv enesetunne juba eelmise aasta oktoobrist. Aasta algusest peale olen hakanud jälgima vererõhku isikliku aparaadiga. Olen palju uurinud selle aja jooksul ja norm rõhk peaks jääma 120/70 ringi. Mul on ta ainult mõni üksik kord olnud alla 130/80. Enamasti kipub olema päeva ajal 140/90 ümber. Mingit stressi nagu pole viimasel ajal olnud, ei suitseta, ei joo kohvi ega alkoholi, soola ega suhkrut majapidamises pole. Liigun iga päev miinimum 3 km. Magada olen ka saanud paremini kui varem, aga ikka päeval halb olla. Silmaalused tumedad iga hommik. Kohati on tunne et ei suuda kopsusid lõpuni täis tõmmata, vahel abaluude vahel kehas veider ebamugavustunne, tuim valu. See viimane on olnud mitu kuud. Kõrgema rõhu ajal raske mõelda, vähene isu, vähe energiat. Pidev tinnitus kõrvades-mitu aastat. Enesetunne on ikka väga kehv 140/90 juures. 135/85 on veel talutav olla. Perearst kirjutas välja mingi nõrgema rõhuravimi selle jaoks. Aga pole julgenud võtta. Apteekri sõnul peaksin siis seda võtma pidevalt ja kui jätan võtmata, tekivad vererõhukõikumised vms. See pidavat olema eluaegne ravim. 3 kuu tagune Holteri 24h uuringu keskmine oli 124/70/55. Head numbrid keskmiselt, aga päeval ikka halb olla. Graafikul päeva ajal pidevalt 140/80 ümber kuni magamaminekuni. Sellist terve inimese tunnet pole ammu olnud. Olen vähendanud eelmisest aastast saadik epilepsiaravimit poole võrra. Proovisin täiesti ära jätta hiljuti, kuna hooge polnud juba üle 10 aasta. 4 päeva täiesti ilma ja nädal aega tagasi krambihoog. See katsetus neuroloogi nõusolekul. Nüüd siis tagasi vähendatud doosi peal. Neuroloogi arvates see doosi vähendamine ei mõjuta rõhku. Aga mingis mõttes rahusti ta on (Orfiril) ja võtnud seda juba 10 aastat. Vähendama sai seda hakatud, kuna selle tase veres oli kõrge. P.S Vereproovid on korras olnud, kui välja arvata kõrge ASO tiiter(~550 mandlid lõigatud 20a tagasi) ja bilirubiin(~40 ei ole naha/silmade kollasust). Talv läbi olin tihti haige, tööle minnes jõuetus, energiapuudus mitu nädalat. Koroonat pole olnud, olen vaksineeritud. On olnud stressi ja pinget tööl varasemalt palju. Olen teinud muutused, ei tööta enam seal, jälgin tervislikke eluviise enamus aega elust, aga ikka on rõhk üleval. Tahaksin teada põhjust, tahaksin ennetada, enne kui asi päris halb. Vabandust selle pika teksti pärast.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan pika ja usaldava kirja eest. Teie vererõhk on niiöelda piiripeal, seda ei pea tingimatta ravimitega mõjutama. Eriti kui ööpäevane uuring oli normis. Seostan Teie vaevuseid ärevuse-meeleoluhäirega, ka epilepsia ravim omab mitmeid kõrvaltoimeid. Arvuti teel ei ole võimalik inimest ravida, soovitan vererõhu alandamist ravimiteta- normkaal, soolase piiramine, liikumine. Psühholoogi konsultatsioon, teraapia, toimetulek oma emotsioonide kontrolliga. Hea koostöö oma perearstiga !

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi