gastroskoopia 01.11.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere,

Pöördusin perearstile seoses õhkava tundega söögitorus ja tükitundega neelamisel, lisaks aegaajalt iiveldus peale söömist. Valulikkus selgroo piirkonnas seljal keskel ja ees. Arutasime, et magu vajaks uurimist ning mind saadeti gastroskoopiasse.

Gastroskoopia läbiviija kirjutas Digilukku peale uuringut (lisan vaid selle osa, kus on viidatud muutustele, muus osas korras). Kardia jääb inversioonis vaadatuna veidi avatuks. Antrumis prepüloorselt üksik pindmine erosioon, võetud biopsiad.

Biopsia vastus on nüüd ka käes ning see ütleb järgmist: Uuringule saadetud bioptaadid tähistatuna mao antrumi limaskestalt. Pindmine foveolaarne epiteel kohati mõõdukalt hüperplastiline. Kohati on näha tsüstjat laienemist nii põhja limanäärmetes kui pindmises foveolaarepiteelis. Maliigsust ei ilmestu materjalis. Pinnalimas helikobaktereid näha ei ole. Histoloogiliselt leid sobib normile.

Minu küsimus on, millised võiks olla nõuanded/ravi antud uuringute kokkuvõtete põhjal.

Tänan.

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Mulle jääb mulje, et tegemist on kergemat tüüpi reflukshaigusega. Teie perearst oskab selle ravi suurepäraselt soovitada. Kuna teil on ka sümptomid, aitab perearsti poolt määratud ravi vaevusi kiiremini leevendada.
Üks oluline osa ravist on ka elustiilil: toitumine peaks olema tervislik, vältida tuleb erinevaid söögitoru sulgurlihast ärritavaid aineid (nt kohv), ei tohiks suitsetada, kehakaal normi, liikuda tuleb piisavalt. Reflukshaiguse sümptomeid aitab leevendada ka see, kui te väldite kummardumist ja lamamist vahetult pärast söömist.
Rasket reflukshaigust ravitakse ka operatsiooniga.
Oma arstiga koostöös leiate kindlasti meetodi, mis sobib just teile kõige paremini.

Tervitades
Karmen Joller