Naistearst: ambulatoorne hüsteroskoopia aitab erinevate günekoloogiste probleemide korral diagnoosi täpsustada

Naistearst: ambulatoorne hüsteroskoopia aitab erinevate günekoloogiste probleemide korral diagnoosi täpsustada

Parim viis emakaõõne probleemide disagnoosimiseks ning operatsiooni vajaduse üle otsustamiseks on ambulatoorne hüsteroskoopia. Confido naistearst dr Inga Aavik on Eestis üks esimestest arstidest, kes ambulatoorsete hüsteroskoopiliste protseduuride tegemist alustas. Doktor selgitab, miks on protseduur vajalik ning kellele see on mõeldud.


Kirurgilist sekkumist vajavad erinevad günekoloogilised seisundid nagu näiteks igasugused emaka, munasarja või välisgenitaalide kasvajad, nii healoomulised kui pahaloomulised. Samuti väga vererohked menstruatsioonid või ebaregulaarsed veritsused. Kui naistearsti juures läbivaatusel selgub, et tegemist võib olla probleemiga emakaõõnes või emaka limaskesta haigusega, siis parim viis sellele kinnituse saamiseks on ambulatoorne hüsteroskoopia, mille käigus selgub vajadus ka operatiivseks hüsteroskoopiaks.

Tehnilises mõttes on ambulatoorne ja operatiivne hüsteroskoopia protseduur ja aparatuur sama. Torukujuline instrument koos kaameraga viiakse mööda emakakaela kanalit emakaõõnde, et vaadata emakaõõnt, emaka limaskesta ja emakakaela kanalit. Operatiivne hüsteroskoopia põhieesmärk on aga haiguste ravi. See on väga hea vahend emakaõõnes asuvate muutuste raviks, näiteks müoomisõlmede eemaldamiseks. Kuna kirurgiliste protseduuride jaoks on vaja emakakaela laiendada ning see võib olla naisele valulik, teostatakse operatiivset hüsteroskoopiat üldnarkoosis. Ambulatoorne hüsteroskoopia seevastu on hästi talutav ja tehakse ilma narkoosita.

Sümptomid, mis vajavad kindlasti tähelepanu ja millega peaks naistearsti poole pöörduma on pikk (üle 7 päeva kestev) või vererohke menstruatsioon, ka ebaregulaarne menstruatsioon. Samuti veritsused ajal, kui menstruatsiooni ei peaks olema või näiteks vahekorrajärgsed veritsused või probleemid rasedaks jäämisega. Ka sageli esinevad alakõhuvalud vajavad naistearsti kontrolli.

Hüsteroskoopia näidustused on menopausijärgne emakaverejooks, vererohke menstruatsioon, ebaregulaarsed veritsused, emakasisese rasestumisvastase vahendi või selle osa eemaldamine, lastetus (emakasiseste liidete, vaheseina, limaskesta muutuste diagnoosimine), kahtlus emaka healoomulistele kasvajatele – müoomile või polüübile, väärarengule.

Kui enne hüsteroskoopia kasutuselevõttu olid ainukesteks emakaõõne haiguste diagnoosimise võimalusteks ultraheli ja emakaõõne abrasioon, mis tähendas, et naistearst võttis spetsiaalse instrumendiga emakaõõnest analüüsi ilma emakaõõnt nägemata ehk siis pimesi, siis hüsteroskoopia annab võimaluse emakaõõnt vaadelda silma kontrolli all ja võimaldab oluliselt täpsemat diagnostikat.

Kuigi ambulatoorse hüsteroskoopia puhul on eeskätt tegemist emakaõõne diagnostilise protseduuriga, on selle käigus võimalik silma kontrolli all võtta ka emaka limaskestast koeproov ehk endomeetriumi biopsia, eemaldada väikeseid polüüpe ja väikeseid müoome või eemaldada emakasisest rasestumisvastast vahendit, kui tavapärane eemaldamine ebaõnnestub. Kui ambulatoorse hüsteroskoopia käigus selgub vajadus operatiivsele hüsteroskoopiale, on ka see võimalus Confidos olemas. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada