Lihtne nipp, mis aitab ennetada kõige levinumat haigust Eestis

Lihtne nipp, mis aitab ennetada kõige levinumat haigust Eestis

Üks suurimaid surma põhjuseid ning kõige levinum südame- ja veresoonkonnahaigus Eestis on kõrgvererõhktõbi ehk hüpertoonia. See on n-ö elustiilihaigus, mis on tingitud valedest toitumisharjumustest ja vähesest liikumisest, kuid mida soodustavad pärilikkus, kõrgem vanus, vererasvade tasakaalu häiritus ja veresuhkru tõus.


Kõrgvererõhktõvel ei ole kindlaid sümptomeid, see hiilib tasapisi. Seetõttu ei tea umbes kolmandik inimestest, et neil on kõrgenenud vererõhk. Oma tervist tasub aga hoolikalt jälgida – kõrgenenud vererõhust võivad anda märku sagenevad peavalud, väsimus, tasakaaluhäired ja südamekloppimine.

Vähenda keedusoola tarbimist

Et kõrgvererõhktõbi on suuresti meie endi valikute tulemus, saame ise selleks palju teha, et seda ennetada. Näiteks on teadlased teinud selgeks, et kõrget vererõhku aitab alandada keedusoola igapäevase tarbimise vähendamine ja füüsilise aktiivsuse suurendamine.

Kuidas keedusool vererõhku mõjutab? Sool ehk keedusool (NaCl) koosneb 40% ulatuses naatriumist ja 60% kloorist. Sool on vajalik veehulga reguleerimiseks kudedes, happe-leelise tasakaalu säilitamiseks ja närviimpulsside edasikandumise võimaldamiseks. Organismi elutegevuseks vajalik soolakogus on 5 g (triiki teelusikatäis) päevas ja see sisaldab ligikaudu 2 g naatriumi. See ei käi ainult ainult toidule lisatava soola kohta, vaid hõlmab ka toiduainetes juba sisalduvat soolat.

Soola kahjulik toime tuleneb naatriumi liigtarbimisest. Pikaajalisel soola liigtarvitamisel koguneb veresoontesse rohkem vedelikku. Seetõttu suureneb ringleva vere maht veresoontes, mis omakorda tõstab vererõhku. Eestlased tarvitavad keskmiselt 10–15 g soola päevas. Seda on 2–3 korda rohkem, kui organism vajab. Seda arvesse võttes ei olegi niivõrd imekspandav, et kõrgvererõhktõbi Eestis nii levinud on. Ainus viis teada saada, kui palju naatriumit toiduaine sisaldab, on lugeda etiketti – 1 g soola võrdub 0,4 g naatriumiga.

Soola (eelkõige selles sisalduva naatriumi) piiramine vähendab vedeliku kogunemist organismis, mis langetab südame ja neerude koormust ning aitab langetada vererõhku. Oluline on tähele panna, et kui teil juba on kõrgenenud vererõhk, siis ei asenda soola tarbimise vähendamine arsti määratud ravi. Haigekassa eestvedamisel on Eestis välja antud patsiendijuhend, millest saab rohkem teavet selle kohta, kuidas oma kõrgvererõhktõve ravile ise kaasa aidata.

Kuidas soola vältida?

Väldi eeltöödeldud toiduaineid. Konservid, valmistoidud, salatikastmed, krõpsud jm tööstuslikud toiduained sisaldavad enamasti liiga palju soola. Ketšupi, sinepi, sojakastme vm võivad igati tervislikust salati nii soolaseks teha, et see ületab päevase maksimaalse lubatud soolakoguse. Tee salatikaste parem ise sidrunimahla, õli või maitsestamata jogurtiga.

Kasuta toitude maitsestamiseks ürte ja vürtse. Koduaia maitsetaimed, nagu till, petersell, basiilik, koriander, salvei, roheline sibul jt sobivad suurepäraselt soola asendama. Proovida võib ka vürtse, näiteks paprikat, tšillit, kurkumit jne.

Lisa sool alles toidu serveerimisel. Valmista toitu soolata ja lisa sool alles pärast selle maitsmist. Sool aitab tuua esile teised maitseained, mida toidu maitsestamiseks on kasutatud. Inimese maitsemeel harjub kiiresti vähem soolase toiduga ning muutub ka teiste maitsete suhtes tundlikumaks.

Eelista väiksema naatriumisisaldusega soolasid. Eestis on müügil erinevad soolasegud, sealhulgas vähendatud naatriumisisaldusega keedusool ehk pan-sool. Seda aga ei tohiks kasutada oluliselt rohkem kui kasutaksite tavalist keedusoola, sest siis muutuvad ka selle kasulikud omadused küsitavaks.

Kasuta soolakalkulaatorit. Selle abil saab kaardistada oma harjumuspäraselt kasutatava soolakogust ja hinnata, kas seda oleks vaja vähendada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada