Egle Nabi: viis lihtsat nõuannet oma tervise parandamiseks ja hoidmiseks

Egle Nabi: viis lihtsat nõuannet oma tervise parandamiseks ja hoidmiseks

Viimased poolteist aastat on olnud suur väljakutse kõigi jaoks. Tõenäoliselt ei leidu inimest, keda koroonaga seonduv poleks puudutanud. Meie harjumused, liikumine, hobid ja tööviis on kõik mingil määral pandeemiast mõjutatud. Seda enam tuleb oma heaolule praegu tähelepanu pöörata. Confido Treening- ja Heaolukeskuse juht Egle Nabi leiab, et hoolimata piirangutest või viiruspuhangutest saab igaüks ise enda heaks palju ära teha ja toob välja viis lihtsalt nõuannet, kuidas seda teha.

Egle Nabi 3
Egle Nabi. Foto: Mari-Ann Vilson.

1. Ole füüsiliselt aktiivne 
Leia endale sobiv viis, kuidas oma keha aktiivsena hoida. Ma tean paljusid inimesi, kes alustasid treenimist just esimese koroonalaine ajal. Mõne jaoks oli see olukord nagu äratuskell, et peame oma immuunsuse ja tervise jaoks ise midagi tegema. Üks võimalus on treenida kodus või õues. Minul on oma klientide jaoks veebitreeningud ja väljakutseprogrammid, kus osaleb korraga üle 50 inimese. Olenemata sellest, et igaüks treenib eraldi, kas oma kodus või koduõues, tunneme samas, et oleme koos ühes toetavas grupis. Internetis väga palju erinevaid võimalusi treenimiseks. Algajale treenijale soovitan kindlasti kas või veebi teel treeneriga konsulteerida, et spetsialist aitaks alustamiseks sobiva viisi välja valida.

2. Võta värske õhu vanne
Värskes õhus tuleks aega veeta iga päev – loomulikult on parim viis selleks liigutamine! Leia oma päevas kasvõi 10-minutilised pausid ja mine õue. Näiteks kõnede tegemiseks, mis ei vaja märkmete tegemist või arvutit, sobib õues jalutamine suurepäraselt. Kui leiad motivatsiooni ja aega 30-45 minutit järjest aktiivselt õues liikuda, oled eriti tubli! Jookse, jaluta, tee harjutusi – naudi liikumist värskes õhus. 
Mina treenisin oma klientidega kogu eelmise suve ja sügise peamiselt õues. Meil oli mõnus naiste grupp, kellega leidsime, et õues treenimine on väga värskendav alternatiiv tubasele treeningule. Suur osa grupist olid naised, kes olid eelnevalt harjunud just sisetingimustes treenima, kuid siis käisime väljas iga ilmaga. Tuli vihma, rahet, oli tulikuum päike – meie olime ikka metsas. Teinekord on vihma ja tuulega tehtud jalutuskäigud just need kõige põnevamad.

3. Ammuta energiat, maanda stressi ja turguta immuusust tervisiku toitumisega
Tihti seostatakse vajadust tervisliku toitumise järele üksnes kaalu langetamisega. Jah, siin on otsene seos, aga tervislikud toitumise valikud mõjutavad ka meie immuunsust, emotsioone, une kvaliteeti, energiataset ja paljut muud. Toitumine on üks osa meie elust, mis mõjutab kõike. Tervislik toitumine ei tähenda vähem söömist. Kui otsid lahendust kas vaimse või füüsilise tervise probleemile, on hea alustada koostööd spetsialistiga, kes sind õigele teele suunaks ja toetada oskaks. Toitumisnõustaja võtab arvesse sinu elustiili, terviseseisundit ja eesmärke. Paljud spetsialistid nõustavad soovi korral ka veebi või telefoni teel.

4. Pingetest vabaks massaaži abil
Vaimsed pinged avalduvad ka kehaliselt ja vastupidi. Liikumise, treeningu, venituste, tervisliku toitumise ja hingamise abil on võimalik pingeid maandada. Veel üks suurepärane võimalus on käia massaažis. Massaažiga on seostatud ärevuse vähenemist, peavalude leevenemist, lihaspingete vähenemist, vereringe ja unekvaliteedi paranemist ning energiataseme tõusmist. Massaaž aitab parandada ka liigeste liikuvust. Mina soovitan oma klientidel pingelisemal perioodil alati massaažis käia ja sellega oma kehale pai teha. Tasub katsetada erinevaid massaaže ja leida endale sobiv. 

5. Hoia ühendust lähedastega
Ülimalt oluline on hoida kontakti lähedastega, nii sugulaste kui sõpradega. Nii ei tunne sa end üksildasena ning hoiad ka oma lähedaste tervisel ja enesetundel silma peal. Kui kokku saada ei saa, siis leiad abi internetist. See annab meile nii palju võimalusi turvaliseks suhtluseks. Miks mitte näiteks koos sõbrannaga trenni teha? Sina oma kodus, tema oma kodus, kuid samas Zoomi või mõne muu rakenduse kaudu ühenduses. Mina käisin kevadel ka oma sugulastel õues külas. Hiiumaal oli väga mõnus aias lahtise akna kaudu vanaemaga juttu rääkida – positiivse energialaengu saime mõlemad!

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada