Milliseid vitamiine tasuks sügisel ja talvel võtta?

Milliseid vitamiine tasuks sügisel ja talvel võtta?

Talve saabumisega suureneb oht viirushaigustesse nakatuda. Kuigi saame haiguste ennetamiseks palju ise oma keha ja vaimu eest hoolitsedes ära teha, on immuunsuse tugevdamiseks olemas ka erinevaid toidulisandeid. Südameapteegi proviisor Kerli Vahari annab ülevaate, milliseid vitamiine ja mineraalaineid võiks sügis-talvisel ajal võtta.

D-vitamiini tasub võtta kõigil septembrist aprillini. D-vitamiini sünteesib meie keha ise päikesevalguse toimel, kuid kahjuks pole Eestis päikselist aega kuigi palju ja seetõttu on paljudel inimestel D-vitamiini veres liiga vähe. D-vitamiin on oluline luudele ja hammastele, sest mõjutab kaltsiumi ja fosfori imendumist. Lisaks suurendab D-vitamiin vastupanuvõimet infektsioonidele ja mõjutab lihaste talitust. 

C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis aitab organismil võidelda viirustega ja takistab infektsioonide levikut. Lisaks on C-vitamiinil oluline roll sidekoe normaalses arengus – seda on vaja naha, igemete ja hammaste jaoks. C-vitamiin osaleb kaasmõjurina tuhandetes protsessides: aitab enamikel vitamiinidel ja teistel bioaktiivsetel ainetel tõhusalt toimida ning osaleb kollageeni sünteesis. 

Mineraalained tsink ja seleen reguleerivad immuunsust. Tsink osaleb organismi hormoonide sünteesimises ja nii mõnegi muu olulise kehatalituse juures. Seleen kaitseb organismi oksüdatiivset stressi põhjustavate osakeste ehk vabade radikaalide tekitatavate kahjustuste eest. Vabade radikaalide rohkus nõrgendab immuunsüsteemi. Kui seleeni kogus organismis on vähenenud, suureneb vastuvõtlikkus infektsioonhaigustele.

Probiootikumid aitavad kaasa organismi normaalse mikrofloora taastamisele ning tõstavad organismi vastupanuvõimet, aidates haigustekitajaid ja nende toksiine kahjutuks muuta. Meie kehas elab palju erinevaid mikroobe, mis mõjutavad keha normaalset talitust. Kui nende tasakaal on paigast ära, võime kergemini haigeks jääda.

B-vitamiine võib kuurina juurde võtta pingelisel ja stressirohkel perioodil. B-rühma vitamiinid mõjutavad energiataset, ajutegevust ja rakkude ainevahetust. B-vitamiini puudusest võib tekkida väsimus, meeleolumuutused ja lihasnõrkus.

Kuidas veel sügis-talvisel külmal ja pimedal ajal immuunsüsteemi turgutada?
Söö tasakaalustatud ja tervislikku toitu, viibi värskes õhus, ole füüsiliselt aktiivne, kuid samal ajal puhka ja maga piisavalt. Oluline on ka tihti seebiga käsi pesta: käte pesemine küll ei tõsta immuunsust, kuid on üks tõhusamaid võimalusi haigustekitajatest hoidumiseks.
Kui tunned, et hakkad haigeks jääma, siis esmatähtis on koju jääda ja palju magada.
Nohu ja köha korral aitab vedeliku tarbimine sekreeti vedeldada. Palaviku korral on higistades vedelikukadu suurem, mistõttu tuleb haiguse perioodil rohkem vedelikku tarbida. Eriti oluline on vedelikku tarbida oksendamise või kõhulahituse korral. Haiguste perioodil on hea vältida vedelikku kehast välja viivate jookide, nagu kohv ja alkohol, tarbimist. Ka mõned teesordid viivad kehast vedelikku välja, seega peab haiguse ajal jooma piisavalt ka puhast vett. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada