Teeme selgeks: erinevad koroonatestid ja -analüüsid

Teeme selgeks: erinevad koroonatestid ja -analüüsid

Koroonapandeemia raames räägitakse palju erinevatest testidest. Üritustel palutakse vastavalt Vabariigi Valitsuse reeglitele esitada enda ja teiste tervise turvalisuse tagamiseks nakkusohutust tõendav dokument – kas kehtiv vaktsineerimistõend või negatiivne koroonatest. Testidest räägitakse PCR-testist, mis tehtud kuni 72 tundi enne üritust, või antigeen-RTD testist, mis tehtud kuni 24 tundi enne üritusele saabumist. Mis testid need on, mida need näitavad ja kuidas neid tehakse?

Koroonaviiruse PCR-test on viiruse RNA-d tuvastav test. Proov võetakse spetsiaalse vatipulgaga ninaneelust. Testi tulemus kinnitab, et olete hetkel suure tõenäosusega koroonaviirusest vaba või kas olete koroonaviirusega nakatunud ja potentsiaalselt nakkusohtlik. PCR-testi tehakse reisimise või ürituse külastamise eesmärgil, oma nakkusohutuse tõestamiseks. Seda testi ei tehta siis, kui teil on juba COVID-19 sümptomid või olete olnud haigestunu lähikontaktne.

Koroona kiirtest ehk antigeen-RTD test määrab koroonaviirusele omaste valkude olemasolu proovis. Proov võetakse samuti ninaneelust spetsiaalse vatipulgaga.  Antigeenitesti tehakse samuti reisimise või ürituse külastamise eesmärgil, et tõestada oma nakkusohutust. Kuna see test on kõige tundlikum perioodil, mil viiruse hulk organismis on kõige suurem – reeglina mõni päev enne kuni viis päeva pärast haigussümptomite teket – tehakse seda testi kuni 24 tundi enne üritust või reisile minemist. Seda testi ei tehta siis, kui teil on juba COVID-19 sümptomid või olete olnud haigestunu lähikontaktne.

Koroonaviiruse läbipõdemisel tekivad verre viirusevastased IgG-tüüpi antikehad. Sarnaselt tekivad need ka vaktsineerimise järel. Koroonaviiruse antikehade kiirtestiga hinnatakse IgM ja IgG tüüpi antikehade olemasolu ehk selle testiga kiirtestiga saab hinnata, kas teil tekkinud uue koroonaviiruse antikehad või mitte. Seda testitakse vereprooviga näpuverest. Reisimiseks see test ei sobi. Kiirtest on vähem tundlik kui kvalitatiivne test, andes vaid jah- või ei-vastuse. Positiivne vastus tähendab, et olete suure tõenäosusega mingil hetkel olnud koroonaviirusega nakatunud, kuid ei ole enam haige ega nakkusohtlik. Seda tehakse siis, soovite teada, kas teil on tekkinud immuunsus COVID-19 vastu. Testida on mõistlik siis, kui teil ei ole viimase 2 nädala jooksul olnud haiguse sümptomeid ega kokkupuudet COVID-19 haigega.

Koroonaviiruse antikehade kvantitatiivne analüüs tuvastab antikehade olemasolu ning erinevalt kiirtestist näitab lisaks ka nende numbrilist taset. Selle testi jaoks võetakse proov veeniverest. Seda testi tehakse siis, kui soovite teada, kas teil on tekkinud immuunsus COVID-19 vastu. Testi positiivne tulemus viitab COVID-19-haiguse läbipõdemisele, hilises staadiumis haigusele või vaktsineerimisest tekkinud antikehade olemasolule. Kvantitatiivset testi soovitatakse teha mitte varem kui kolm nädalat pärast sümptomite avaldumist, positiivset PCR-testi või vaktsineerimist. See test ei sobi reisimiseks.

Antigeenitesti tulemused saab teada 30 minuti jooksul ja antikehade kiirtesti tulemused 10-15 minuti jooksul. Koroonaviiruse antikehade kvantitatiivse analüüsi tulemused saab teada järgmisel tööpäeval pärast testimist. Koroonaviiruse PCR-testi tulemused ilmuvad digilugu.ee lehel 48 tunni jooksul pärast testimist ja samas keskkonnas on võimalik luua ja laadida alla sertifikaat, mida üritustel või reisimisel kasutada saab.

Kui tunnete end haigena ning kahtlustate nakatumist koroonaviirusesse, püsige kodus isolatsioonis ning võtke ühendust oma perearstiga!

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada