Mis on allergiline dermatiit?

Mis on allergiline dermatiit?

Allergiline dermatiit on ülitundlikkusreaktsioon, mida ägedas faasis iseloomustavad intensiivne nahapunetus, villid ja leemendus, hilisemas faasis nahale tekkivad koorikud. Krooniline allergiline dermatiit diagnoositakse, kui sügelev nahapõletik on kestnud kauem kui kuus nädalat ning seda iseloomustab punetus, kuivus, ketendus ning nahalõhed, selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla dermatoveneroloog-vanemarst Maie Jürisson.

Nahk on inimese suurim organ, mille pindala on keskmiselt 1,75 m². Naha üks olulisi ülesandeid on olla barjääriks sise- ja väliskeskkonna vahel, sest naha kaudu toimub pidev kokkupuude erinevate väliskeskkonna teguritega, mis oma olemuselt võivad olla bioloogilised, füüsikalised ja keemilised.  

Nahas leidub rohkesti immuunsüsteemi päritoluga rakke ja valke, mis tagavad kaitse nii kaasasündinud kui ka omandatud immuunreaktsioonide  abil. Sellegipoolest osutuvad vahel kahjulikud välismõjud lokaalsetest barjääri- ja kaitsemehhanismidest järjepidevamaks või tugevamaks, samuti esineb nahas pärilikke struktuurseid barjääridefekte või väikseid  nahavigastusi, mis soodustavad ärritajate ja võimalike allergeenide sattumist nahka ning kontaktnahapõletiku teket.

Kontaktdermatiit võib tekkida kas ärrituse või allergilise reaktsiooni tulemusel. Ligikaudu 80% ehk valdav enamik kontaktdermatiite tekivad nahaärritusest. Allergiline kontaktdermatiit esineb umbes 20%-l juhtudest.

Allergiline kontaktdermatiit tekib eelkõige kohal, kus kontaktallergeen puutub nahaga kokku, olles tihti kindlalt lokaliseeritud. Üks  sagedasemaid lokalisatsioone on sõrmedel ja labakätel. Sellegipoolest võib allergiline kontaktdermatiit esineda ka ulatuslikul nahapinnal, näiteks kehatüvel, kui allergeeniks on šampooni või dušigeeli komponendid.

Allergilise kontaktdermatiidi diagnoosi kinnitab kontaktallergeenide  väljaselgitamine nahatestide abil. Arst uurib diagnoosimisel ka seda, milline on patsiendi amet, harrastused, milliseid nahahooldustooteid, hügieenivahendeid ja nahakaitsevahendeid (kindad) ta kasutab, kas haiguse kulgu mõjutab töö, puhkus, nädalavahetused jms.

Nahatestideks on kasutusel mitmesuguseid allergeenide seeriaid. Eri geograafilistes ja kultuurilistes piirkondades on erisugune allergeenide esinemissagedus, mistõttu on regiooniti kasutusel erinevaid standardseeriaid (Euroopa, Soome, Põhja-Ameerika jne), millesse kuuluvad metallid, kosmeetikatoodete konservandid, lõhnaained, kummitööstuses kasutatavad kemikaalid, taimsed allergeenid ning mõned ravimid.  Lisaks on kasutusel spetsiifilisi seeriaid: kummikinnaste komponendid, stomatoloogiline e dentaalseeria, metallid, juuksuri-, desinfektsioonvahendite, salvialuste, kunstküünte, pagari-, plastide ja liimide seeriad.

Eduka ravi eelduseks on allergeeni vältimine - allergeeni vältimisest tulenevat positiivset efekti võib märgata umbes kuue nädala jooksul. Ravimite puhul on nurgakivi lokaalsed kortikosteroidhormoonid.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (november 2015).

 

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada