August kui mädakuu - müüt või mitte?

August kui mädakuu - müüt või mitte? Katkised kohad ei parane augustis halvemini.
Allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Augustit kutsutakse rahvasuus mädakuuks, mil väidetavalt haavad halvemini paranevad ning operatsioonidele minna ei tasu. Kuivõrd on müüdil alust?

Mädakuu nimetus on tulnud meie esivanematelt ja tänapäeval ei näita andmed küll seda, et augustikuus esineks infektsioone ja mädapõletikke ülejäänud aastaga võrreldes enam. See on müüt, selgitab erameditsiinikeskuse Confido üldarst Marko Ölluk Postimehe terviseportaalis.

Arsti lisas, et võib-olla vanasti võis sellele põhjendust leiduda, et soojade ilmade, kasinate hügieenitingimuste ning põllu- ja suvelõputööde tõttu satuti augustis rohkem arsti juurde. Ta arvab ka, et see nimetus võib olla tulnud ka taimse vegetatsiooni tsükli tõttu – see on viljade küpsemise aeg ja nende koristamata või seisma jätmisel lähevadki kergesti mädanema.

Haavade tekke ja nende halvema paranemisega augustikuus aga seost ei ole. Haavad paranevad igas kuus halvasti ning mädapõletike ravi sõltub hoopis muudest asjaoludest. Tervist tuleb hoida olenemata aastaajast või kuust.

Ka ei saa öelda, et augustikuus ei tohiks operatsioone teha. Põhjus, miks augustis võib operatsioone vähem toimuda peitub selles, et paljudes kirurgiaosakondades kasutatakse augustikuud puhkusteks. Lõikusi võib aga augustis teha ja tänapäeva meditsiinis ei pea paika, et neid peaks teatud kuul vältima.

Nahamädapõletike kohta saab lugeda pikemalt kliinik.ee haiguste ABC-st

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada