Halb suulõhn - kas vilets suuhügieen või hoopis mõni haigus?
Pilt: iStockAllikas: iStock
Ebameeldiv suulõhn ehk halitoos võib viidata kehvale suuhügieenile, kuid see võib olla põhjustatud ka mõnest haiguse. Kusjuures halva hingeõhuga inimene ise ei pruugi asjast üldse teadlik olla, kirjutab Ann Elismäe, Unimedi Ühendatud Kliinikud, parodontoloogia resident Unimedi blogis.
Viited: hambaniit
Mõne inimesega suheldes katsud temaga võimalikult suurt distantsi hoida, kuna tal tuleb suust eemaletõukavat lõhna. See ebameeldiv probleem võib viidata mõnele haigusele või hoopis viletsale suuhügieenile. Kusjuures halva hingeõhuga inimene ise ei pruugi asjast üldse teadlik olla.
Halitoosi ehk kehva suulõhna esinemissagedus on küllalt suur – arvatakse isegi, et sellega puutub aeg-ajalt kokku iga neljas inimene. Kui hingeõhk on aga püsivalt ebameeldiva lõhnaga, võib sellest inimese jaoks saada lausa sotsiaalne probleem.
Põhjuseid, miks halb hingeõhk tekib, on mitmeid. Üheksal juhul kümnest peitub põhjus just suuõõnes. Halva hingeõhu taga on suus elavad bakterid, kes toodavad surnud rakkude ja toiduosakeste lagundamise käigus erinevaid orgaanilisi lenduvaid ühendeid. Need liiguvad suust hingamisega väliskeskkonda ja põhjustavadki ebameeldivat lõhna. Halb hingeõhk pärineb peamiselt keele tagumisest osast, kuid see võib alguse saada ka igemekudedest, lekkivatest täidistest, hambaaukudest ja proteesidest.
Halb hingeõhk on ka üks parodontiidi-nimelise tõsise haiguse sümptomeid. Parodontiidi ehk igemepõletikuga patsientidel esineb halba hingeõhku lausa kaheksa korda rohkem, kui tervetel inimestel – sageli kaevataksegi arstile tulles igemete veritsuse kõrval suust tuleva ebameeldiva lõhna üle. Sellisel puhul tuleb keskenduda algpõhjuse kõrvaldamisele ehk igemete ravile.
Hoopis sagedamini on halva hingeõhu põhjus kehv suuhügieen ning mingit haigust selle taga otseselt polegi. Nimelt kui inimene ei puhasta oma hambavahesid regulaarselt niidiga, kogunevad sinna katt ja toiduosakesed, mis hakkavad lagunema ja tekitavad iseloomulikku lõhna. Seega esimese sammuna tuleb üle vaadata oma hügieeniharjumused. Hambaniiti tuleks kasutada kindlasti iga päev ning hambaid niiditada enne nende pastaga töötlemist (mitte vastupidi!). Puhastamist vajab ka keel.
Kui olukord aga vaatamata kõigiti korralikule hügieenile ei parane, tuleks pöörduda hambaarsti või suuhügienisti vastuvõtule. Igemete tervise kõrval tasub silmas pidada, et ebameeldivat lõhna võivad tekitada ka krooniline nohu ning nina- ja põskkoobaste põletikud, kurgus aga mandlite- või kurgupõletik. Sellisel juhul tasub pöörduda kõrva-nina-kurguarsti poole, kes aitab murele lahenduse leida.
Eeskujulik hügieen on halvast suulõhnast vabanemise A ja O
Ene Pinnar, Unimed Ühendatud Kliinikud, hamba- ja proteesiarst
Kindlasti tasub tähelepanu pöörata oma hammaste tervisele ja ravile, kuna hambaaukudesse kinnituvad toiduosakesed ja mikroobid, mille roiskumine tekitab lisaks valule halba hingeõhku. Eemaldamata hambajuured võivad aga olla suus otsesed põletiku tekitajad.
Ainult hambaharjast suuõõne ja hammaste korralikuks puhastamiseks ei piisa, oma hügieenitarbeid tuleks täiendada mitme abivahendiga – kasutada igapäevaselt hambaniiti või hambavaheharjasid, keelekaabitsat, suuloputusvahendit ja mikrofiiberlappi. Neist viimane on uuem leiutis suuõõne hügieenis. See käib sõrme otsa ning sellega on hea puhastada põskede siseküljed, hambad ja keel.
Vähemalt sama hoolikalt tuleb puhastada ka kunsthambaid, olgu nendeks siis suust eemaldatavad proteesid, sillad või implantaadid. Viimaste puhastamiseks kasuta kindlasti spetsiaalset hambaniiti ja ka suuvett.
Eemaldatavate proteeside puhul ei piisa, kui need ööseks lihtsalt „veeklaasi torgata“. Kindlasti tuleb need hommikuti ja õhtuti suust eemaldada ning hambaharja ja pastaga (lubatud on kasutada ka seepi või nõudepesuvahendit) korralikult küürida. Proteesi pinnale tekkinud ladestused ja pigmendi saab eemaldada spetsiaalsete proteesipuhastusvahenditega, mida müüakse apteekides.
Ära unusta iga päev eemaldada proteesiliimi, sest seegi on suurepärane paik, kuhu bakterid kinnituvad!
Ka suu kuivus ja mõned ravimid võivad halba hingeõhku ehk halitoosi esile kutsuda. Sellisel puhul tuleks küsida apteegist vahendeid suu limaskestade niisutamiseks ning probleem peaks lahenema. Samuti aitab piisavas koguses vee joomine ning omal kohal on suhkruvaba närimiskummi närimine, mis soodustab süljeeritust ning puhastab hambaid mehaaniliselt.