Suhkur võib olla ajule sama kahjulik kui stress või lapsepõlvetraumad

Suhkur võib olla ajule sama kahjulik kui stress või lapsepõlvetraumad

Suhkur võib kahjustada aju ulatuslikumalt, kui varases elus kogetud stress, selgub Austraalia ja India farmakoloogide uuringust. Negatiivseid muutusi täheldati eelkõige aju selles piirkonnas, mis juhib emotsionaalset käitumist ja kognitiivseid funktsioone.

On teada, et lapsepõlvetraumad tõstavad hilisemas elus vaimsete probleemide ja psüühikahäirete riski. Mitmeid traumasid (lein, füüsiline, seksuaalne ja emotsionaalne kuritarvitamine, kuriteo ohvriks langemine jne), millega lapsed kokku puutuvad, on seostatud peamise stressihormooni kortisooli kõrgendatud kontsentratsiooniga, vahendab ERRi teadusportaal Novaator väljaannet The Conversation.

Selgitamaks välja, kas suurte koguste magusate jookide tarbimine pärast võõrutamist süvendab varases elus kogetud stressi mõju ajule, uuriti emaseid Sprague-Dawley rotte. Uurimiseks valiti emased rotid, sest nad kogevad raskeid elusündmusi sagedamini.

Varajase elu trauma või kuritarvitamise jäljendamiseks anti pärast sündimist pooltele pesakondadele 2.–9. elupäeval piiratud hulgal pesamaterjali.

Samal ajal anti pooltele rottidele piiramatu ligipääs madala rasvasisaldusega toidule ja veele, samas kui nende õdedele anti toitu, vett ja 25-protsendilist suhkrulahust, mida nad said soovi korral juua. Rotte jälgiti seni, kuni nad olid 15-nädalased, misjärel uuriti nende ajusid.

Leiti, et pidev suhkruvee joomine rottidel, kes ei olnud stressi kogenud, tekitas sarnaseid muutusi rottidega, kes olid stressis, kuid ei joonud suhkruvett. Stress varases elus või suhkruvee joomine näitas madalamat kortisooli siduva retseptori avaldumist, mis võib muuta võimet taastuda stressirohkest olukorrast.

Suhkur ja stress vähendasid ka teise närvide arenguks vajalikku geeni, Neurod1-te, avaldumist.

Uuring avaldati täismahus ajakirjas Frontiers in Molecular Neuroscience.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

oks
20.02.16 01:29
suhkur on valge surm, vaesel vene ajal juba oli see ütlus kirja pandud
-21
   
+25

Lisa kommentaar

Saada