Mandlipiimaga toidetud imikul tekkis skorbuut

Mandlipiimaga toidetud imikul tekkis skorbuut

Mandlipiim võib olla terviseteadlike tarbijate seas väga menukas jook, kuid ajakirjas Pediatrics avaldatud uues juhtumiuuringus hoiatatakse selle kasutamise eest rinnapiima- või imiku piimasegu asendajana.

Kui liikumatu poisslapse röntgeniuuringud Hispaanias näitasid tema jala- ja seljaluumõrasid ning üldist luude hõrenemist, otsustasid Valencias asuva Universitario y Politécnico La Fe töötajad selle põhjuseid uurida. Uuringu käigus ilmnes, et 11-kuuse imiku ema oli teda üheksa kuu vältel toitnud ainult imikutele mõeldud mandlipiima­ või mandlijahul põhinevate jookidega ning see päädis skorbuudiga.

Skorbuut on haruldane ja raske haigus, mida põdesid kunagi meremehed, kes ei saanud pikkade merel viibitud kuude jooksul piisavalt C-vitamiini. Kuna pärast kahte kuud rinnaga toitmist anti lapsele ainult taimseid jooke, jäi tal arstide sõnul vajaka rinnapiimas või lehmapiimal põhinevates laste piimasegudes leiduvatest olulistest vitamiinidest. Ema väitel oli lapsel tekkinud nahapõletik ja arst oli soovitanud kasutada mandlipiima. Ema ei korvanud seejuures toitainete puudujääki puu- ja köögiviljapüreedega.

C-vitamiin on vajalik kollageeni loomisel. Kollageen on oluline valk, mida leidub keha paljudes kudedes, näiteks kõhredes, luudes, nahas ja hammastes. Imikud vajavad ligikaudu 50–60 mg C-vitamiini päevas ja seda saavad nad tavaliselt rinnapiimast, imiku piimasegudest või puu- ja köögiviljast. Kui arstid mõistsid viga, koostasid nad imikule toitumiskava, mis sisaldas piimasegu, teravilja, liha, puu- ja köögivilja, ning manustasid talle suu kaudu ka C- ja D-vitamiini.

Allikas: J. Dalmau, I. Vitoria, B. López jt. Improper Use of a Plant-Based Vitamin C-Deficient Beverage Causes Survey in an Infant. Pediatrics. 2016.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada