Liigne tahvelarvuti kasutamine toob juba lastele professorite lühinägelikkuse

Liigne tahvelarvuti kasutamine toob juba lastele professorite lühinägelikkuse

"Kui varem võis rääkida kaasasündinud lühinägelikkusest, siis praegu kohtab üha enam lastegi juures akadeemilist lühinägelikkust," rääkis silmaarst Elle Lepik. 

"Lapsed viibivad väljas värskes õhus üha vähem ja istuvad selle asemel arvuti ees," ütles Lepik Pealinnale. "Pidev silmade koormus võib aga viia lühinägelikkuseni."

Eriti väsitab Lepiku sõnul silmi nutitelefonide tulekuga kaasnenud lugemine ja arvutimängude mängimine autos või bussis.

"Hüplevat väikeekraani on niigi raske jälgida, sõiduki raputamine aga raskendab seda veelgi," sõnas Lepik. "Silmad väsivad kahekordselt. Soovitaksin lapsevanemail bussisõidul paluda lastel nutitelefonid käest panna. Bussi raputamine paneb ekraani hüplema ning nii on tegemist kahekordse riskiteguriga. Silmadele on see väga väsitav ja arvutimängude mängimine sõidu ajal peaks olema täiesti välistatud."

Lepiku sõnul on silmahaigused teinud laste hulgas hüppelise tõusu.
"Halvemal juhul on prillid juba pooltel klassi õpilastest," sõnas Lepik. "Kui varem võis rääkida kaasasündinud lühinägelikkusest, siis praegu kohtab üha enam lastegi juures akadeemilist lühinägelikkust."

Silmaarsti sõnul on omandatud lühinägelikkuse põhjuseks valdavalt silmade ülekoormus.
"Laste silmad on pidevalt pinges," tõdes Lepik. "Silmi aitab puhata reeglipärane õues viibimine ja õppimisel neile vähemalt iga 45 minuti järel puhkuse andmine."

Lühinägelikkus kujuneb tavapäraselt välja koolieas, mil silm kasvamise lõpetab.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada