Sotsiaalsed suhted on sama olulised kui toitumine ja treening

Sotsiaalsed suhted on sama olulised kui toitumine ja treening

Ameerika teadlaste hiljutisest uuringust selgus, et tervise seisukohast on toitumise ja treeninguga võrdväärselt olulised ka sotsiaalsed suhted.

Ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences esmaspäeval avaldatud uuring tõi välja uue seisukoha selle kohta, kuidas sotsiaalsed sidemed mõjutavad inimese tervist kogu elu vältel, vahendab Postimehe terviseportaal newsmax.com’i.

Uurimisrühm analüüsis nelja küsimustiku põhjal USA elanikkonna sotsiaalseid suhteid erinevatel eluetappidel noorukist vanurini. Saamaks teada, kuidas mõjutavad sotsiaalsed suhted tervist, mõõdeti eri vanuses osalejatel peamisi suremust mõjutavaid tegureid: vererõhku, vööümbermõõtu, kehamassiindeksit ning C-reaktiivset valku, mida seostatakse põletikuga ja mida esineb tervete inimeste organismis vähe.

Tulemustest selgus, et sotsiaalses isolatsioonis elanud inimeste tervisele mõjus suhtlemise puudumine sama halvasti kui teised riskifaktorid, näiteks noorukieas sai sotsiaalse isolatsiooni mõju võrrelda põletiku esinemise või kehalise mitteaktiivsusega. Vanemate inimeste puhul lisandus ka kõrge vererõhu ja diabeediga sarnane mõju. Sotsiaalselt aktiivsed inimesed olid aga vähem kimpus oma kehakaaluga.

Teadustöö üks autor Yang Claire Yang tõdes, et meditsiinitöötajad peaksid rõhutama senisest rohkem sotsiaalsete suhete olulisust, sest need on sama olulised kui tervislikult toitumine ja füüsiline aktiivsus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada