Proviisor: kõige rohkem küsitakse apteegist vitamiine

Proviisor: kõige rohkem küsitakse apteegist vitamiine

Südameapteegi proviisor-nõustaja Külli Teder tutvustas Tallinna perearstide seltsi kevadkonverentsil, milliseid vitamiine ja toidulisandeid Eesti inimesed apteegist kõige rohkem ostavad.

"Vitamiine ja toidulisandeid kasutatakse järjest rohkem," rääkis Teder, kelle sõnul hakkab nende tarbimine hüppeliselt tõusma kevadel ja sügisel. Ta kinnitas, et inimesed on muutunud teadlikumaks.

"Osa kliendid on eeltöö internetis ära teinud ja on väga teadlikud," rääkis Teder. "On ka eelnevalt mõjutatud kliendid, kes on näinud reklaami, kelle sõber on midagi soovitatud või kes omavad varasemat kogemust." Kolmas grupp on ilma eelneva mõjutuseta kliendid, kes lihtsalt tulevad apteeki ja kurdavad muret.

"Kõige rohkem küsitakse apteegist vitamiine," kinnitas Teder. Sageli on kliendil kindel soov, näiteks soovitakse kindlasti südamevitamiini. "Üritame siis selgeks teha, kas see on ikka talle kõige parem ja võibolla piisab talle mõnest väiksemast asjast."

Inimesed küsivad apteekritelt sageli midagi väsimuse vastu.

"Üritame selgeks teha, kas väsimus võib olla seotud mingi hetkeseisuga või on millestki muust," ütles Teder. "Oleme soovitanud B-vitamiini, kuna see osaleb paljudes erinevates ainevahetuse protsessides. Osa tahab ženšenni, kuid siis katsume uurida, ega tal pole südameprobleeme või kõrget vererõhku."

Teder rääkis, et hästi populaarne on D-vitamiin ning samuti C-vitamiin. Viimane on eriti nõutud haiguste perioodil.

"Arvatakse, et mida suuremas koguses nad seda sisse söövad, seda parem on. Oleme soovitanud pigem võtta väikseid annuseid mitu korda päevas kui korraga üks suur annus, kuna nii saab organism vitamiini paremini kätte," rääkis Teder.

Palju tullakse ostma multivitamiine. "Mehed ostavad meestepildiga ja naised naistepildiga vitamiine," tõi proviisor välja huvitava tähelepaneku.

"Mineraalainetest ostetakse magneesiumit, kaltsiumit, rauda, tsinki, seleeni ja kroomi," rääkis Teder. "Kroomi võetakse selleks, et magusaisu kontrolli all hoida - kui inimene seda tõesti usub, siis me ei suuda teda ümber veenda. Õnneks pole annused tugevad."

Seleeni ja tsinki ostetakse rohkem talvistel külmetushaiguste perioodil, et immuunsüsteemi tugevdada, kuid magneesium ja kaltsium on mineraalainetest klientide valik number üks.

"Osa inimesi tahab neid koos võtta, kuna nad on kuulnud, et magneesiumi ja kaltsiumi ainevahetus on omavahel seotud," rääkis Teder. "Neid võib koos võtta, aga sel juhul peaks magneesiumi olema kolm osa ja kaltsiumi üks osa. Paraku olemasolevates preparaatides on kaltsiumi rohkem. Meie soovitame võtta neid eraldi - magneesiumit õhtul, kuna see rahustab närvisüsteemi ja võtab krambid ära. Hommikuks annab ta sellise fooni, et siis võetud kaltsium läheb luudesse, mitte ei ladestu lihastes."

Tederi sõnul on viimasel ajal populaarsed omega rasvhapped.

"Inimesed arvavad, et kui neid võtta siis on nad tervemad, ilusamad ja südameveresoonkonna haigustesse haigestumine väheneb, nahk on korras ja juuksed ilusad," rääkis Teder.

Teder tõi veel välja glükoosamiini, mida ostetakse kevadel, kui hakatakse rattaga sõitma ja rulluisutama ja liigesed raksuvad ja teevad valu. "Kui seda võtta, siis abi on saadud."

Kevadel ja sügisel ostetakse palju immuunsust tugevdavaid tooteid nagu punast päevakübarat, greibiseemneekstrakti, küüslaugukapsleid, ingveritablette, ternespiima. Nendega peaks olema ettevaatlik.

"Inimesed usuvad, et punane päevakübar tõstab organismi võimet nakkus- ja külmetushaigustele vastu panna ja olemasoleva haiguse põdemise aeg lüheneb. See usk on inimestes olemas," rääkis Teder. "Räägime neile, et see ei ole kõigile sobilik. Tarvitada võib alates 2. eluaastast ning seda ei tohi liiga pikalt kasutada, maksimaalselt 2-3 nädalat. Atoopikutel võib tekkida allergiline reaktsioon. Rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele ei soovitata."

Greibiseemneekstrakti ostetakse lastele ja täiskasvanutele.

"Need sisaldavad tervisele olulisi asju, aga ka greip ei sobi kõigile," rääkis ta. Seda ei tohi võtta koos paljude ravimitega näiteks verevedeldajatega, rahustitega, antidepressantidega jne.

Ka küüslaugu kapslid ei sobi kõigile. Näiteks ei soovitata neid enne kirurgilisi operatsioone (kuna vedeldab verd) ja rasedatele, lastele ega rinnaga toitvatele emadele. Samuti ei sobi nad paljude ravimitega kokku.

"Ingveril on palju kasutusalasid - küll soovitatakse seda immuunsüsteemi tugevdamiseks, külmetushaiguste ja külmatunde puhul, põletikuvastaselt, iivelduse vähendamiseks," rääkis Teder. "Ei sobi nendele, kel on kuumatundega probleeme. Ei sobi ka rasedatele, alla 6-aastastele lastele, verejooksude ja sapikivide korral."

Ternespiima kapslid on muutunud populaarseks.

"Sel aastal on hakatud seda hästi palju ostma," ütles Teder. "See sisaldab immunoglobuliine, mis on immuunsüsteemile hea."

Mis mõjutab inimese valikuid apteegis? Teder ütles, et sageli on kõige olulisem hind. Rõhku pannakse ka toimeainete ja lisaainete sisaldusele, mõjutavad reklaam, arsti või sõbra soovitus ja varasemad kogemused. Ka teave internetist on oluline.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada