Mis on akne?

Mis on akne?

Pereõde Tiina Käi selgitab, et akne on rasunäärme karvatupe krooniline põletikuline haigus. Ühtlasi annab ta nõu, kuidas aknet ravida. 

Aknele on iseloomulik avatud ja suletud komedoonide, paapulite  ning mädapeade esinemine. Akne meelislokalisatsiooniks on nägu, rind ja selg. Akne on üsna sage nahahaigus. Seda  esineb nii tüdrukutel kui ka poistel ühesuguse sagedusega, kuid raskemaid aknevorme on poistel rohkem. Akne algab tavaliselt murdeeas, kuid võib püsida või isegi halveneda täiskasvanueas. Kõige enam tuleb seda ette 14-17-aastasetel tüdrukutel ja 16-19-aastastel poistel. 

Akne peamist põhjust ei ole suudetud välja selgitada, kuid akne teke on suures osas mõjustatud hormoonidest, peamiselt androgeenidest ehk meessuguhormoonidest, mis stimuleerivad rasu tootmist rasunäärmetes. Liigne rasu hulk on üks olulisemaid põhjuseid akne kujunemisel. Puberteedieas rasu tootmine suureneb. Suurenenud rasutootmine toob kaasa rasunäärmete ummistumise. Tulemuseks on avatud  komedoonid, milles võib tekkida põletik ning mis võivad seejärel muutuda vistrikeks ja suletud komedoonideks. On leitud, et akne puhul tekitavad nahapõletikku mikroobid Popionibacterium acne, Proprionibacterium granulosum, Staphylococcus epidermidis.

Naistel võib akne ägeneda premenstruaalses perioodis. Akne ei ole eluohtlik haigus, kuid noorele inimesele on tema välimus väga oluline  ning mõjutab suhtlemist  lähedaste, kooli- ja töökaaslastega.

Kuidas aknet ravida?

Akne raviga tuleb alustada õigel ajal, sest nii saab ära hoida armide teket. Akne ravi on individuaalne, kestab pikka aega ja nõuab kannatlikkust ning arsti nõuannete järgimist. 

Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist – kerge, keskmise või raske aknega. Ravimiseks kasutatakse nii nahale kantavaid kui ka seespidiseid ravimeid. Peaaegu kõik akne ravis kasutatavad ravimid  kuivatavad  nahka. Seetõttu peaksid akne ravi saavad patsiendid pöörama erilist tähelepanu nahahooldusele.

Naha korrapärane puhastamine liigsest rasust ja elutute naharakkude eemaldamine aitab ära hoida edasist pooride ummistumist. Akne korral peaks kasutama aknevastast pesugeeli või puhastusvett, spetsiaalset päevast kreemi ja öist kreemi. Näo pesemiseks tuleb kasutada seebivaba probleemse naha pesemisvahendit, mis liigselt nahka ei kuivata. Ravi ajal, kui nahk on tundlikum, eelistada alkoholivaba toonikut. Alkohol suurendab nahakuivust ja – ärritust. Vältima peaks tugevatoimelisi seepe, lõhnastatud kehaseepe, käsnasid ja teralisi puhastusvahendeid, mis võivad nahka ärritada ja kuivatada. Nahka peaks pesema leige veega 1-2x päevas. Väga tuline vesi ja liiga sagedane pesemine võib suurendada rasu tootmist. Enne magama minekut tuleb eemaldada meik spetsiaalse meigieemaldusvahendiga. Samuti tuleb nahka puhastada pärast ärkamist, et eemaldada öö jooksul nahale kogunenud rasu.

Vistrikke ei tohi pigistada, see võib soodustada põletiku ägenemist ja armistumist.

Õige hooldus puhastab nahapoorid, on antibakteriaalse ja põletikuvastase toimega, reguleerib liigset rasu tootmist, stimuleerib rakkude kasvu ja uuenemist, leevendab nahaärritusi, ei sisalda seepi, ei kuivata ega ärrita nahka.

Hooldatud nahk tagab parema ja kindlama enesetunde.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada