Uuring: sümmeetrilised näojooned osutavad heale tervisele

Uuring: sümmeetrilised näojooned osutavad heale tervisele

Uues makaakidega läbi viidud uuringus vihjatakse sellele, et asümmeetria ja halva tervise või vormisoleku vahel on tõepoolest seos.

Anthony Little Šotimaa Stirlingi Ülikoolist ja Annika Paukner USA Riiklikust Terviseinstituudist korraldasid uue uuringu 93 emase makaagiga, vahendab The Economist. Kõiki ahve pildistati eestvaates.

Dr Little ja tema kolleegid analüüsisid näosümmeetriat arvuti abil ja mõõtsid erinevate näojoonte (nt ninasõõrmete servad, huuled ja silmad) vahemaad ahvi näo keskele tõmmatud joonest. Seejärel võrreldi vahemaid; kui nende vahel esines lahknevusi, lisati need asümmeetria üldisele tulemusele. Seega täiesti sümmeetriline nägu, kus silmad, huuled ja ninasõõrmed on keskjoonest täpselt võrdsel kaugusel, saaks tulemuseks 0.

Seejärel hindas meeskond ahvide üldist terviseseisundit nende esimesel neljal eluaastal. Võrdluses kasutati veterinaarandmeid ja märke terviseprobleemidest. Uuringu läbiviijad jälgisid tähelepanelikult pisihaavu, suuremaid haavu, nahaaluse rasvkoe ja lihasmassi hulka, karvkatte kvaliteeti ning kaalutõusu. Haavu ja ahvide üldseisundit puudutavaid tulemusi võrreldi asümmeetria tulemustega.

Dr Little ja tema kolleegid mainivad, et kuigi haavadel puudus seos asümmeetriaga, olid ahvide seisundi tulemuste halvenedes halvemad ka nende näosümmeetria tulemused. Uuringu läbiviijad väidavad, et sellise seose tõttu tervisega silmitsevad makaagid sümmeetrilisi nägusid kauem kui ebavõrdseid nägusid. Niisiis näib, et näosümmeetria on tõepoolest tervisenäitaja, vähemalt makaakide puhul. Ja see, mis peab paika makaakide puhul, peab tõenäoliselt paika ka inimeste puhul.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada