Vaid kolmandikul kordadest küsitakse noortelt alkohoolseid jooke ostes dokumenti

Vaid kolmandikul kordadest küsitakse noortelt alkohoolseid jooke ostes dokumenti

Tervise Arengu Instituudi poolt tänavu juunis läbi viidud esimese, üle-eestilise alkohoolsete jookide testostlemise tulemus näitas, et 18-aastastelt noortelt ei küsitud isikut tõendavat dokumenti 71% ostude korral.

18-aastaselt dokumendi küsimine näitab tõenäosust, kui palju küsitakse dokumenti või vanust 16- ja 17-aastastelt noortelt.

Vanust ei küsitud testostlejate käest 93% ostude korral. Veerandil juhtudest ei tekkinud müüja ja ostja vahel ka mingit silmsidet. Isikut tõendavat dokumenti küsiti kõige enam bensiinijaamades ja väikestes toidupoodides. Harvemini küsiti dokumenti supermarketites, keskmise suurusega toidupoodides ja alkoholipoodides.

Õlu ostmise korral pidid poisid näitama dokumenti 30% ostude korral, tüdrukud pidid siidrit ostes näitama dokumenti 28% ostude korral. Viina ostes oli dokumendi küsimismäär poistel 25% ning tüdrukutel 33%. Kõige rohkem küsiti dokumenti Läänemaal (44%) ja Lääne-Virumaal (43%). Võrumaal, Valgamaal ning Põlvamaal oli dokumendi küsimismäär alla 10%.

Uuringu läbiviija, Tervise Arengu Instituudi spetsialist Mariliis Taela sõnul näitab selline tulemus, et alkohoolsed joogid on alaealistele kättesaadavad. „Kuna kättesaadavuse vähendamist loetakse üheks alkohoolsete jookide tarvitamise ennetamise meetmeks, siis testostlemise tulemuste põhjal on võimalik teha ettepanekuid olukorra muutmiseks.“

Mariliis Tael lisas, et alkohoolsete jookide testostlemist on erinevates riikides läbi viidud, et saada paremat ülevaadet olukorrast. „Teiste riikide kogemus on näidanud, et korduv alkohoolsete jookide testostlemine vähendab juhte, kus poemüüja ei küsi alkohoolse joogi ostmisel noorelt inimeselt isikut tõendavat dokumenti,“ lausus spetsialist.

Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu 2009/2010. õppeaasta tulemused näitasid 15-aastaselt on alkohoolseid jooke proovinud juba 92% õpilastest. Regulaarseid ehk iganädalasi tarvitajaid on 15-aastaste poiste hulgas 20% ning tüdrukute hulgas 14%. Noorte alkohoolsete jookide tarvitamise üheks põhjuseks loetakse alkoholi kerget kättesaadavust.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada