Suitsust priiks nõustamiskabinetis

Suitsust priiks nõustamiskabinetis

Juunikuu jooksul avati Eestis kokku viis uut suitsetamisest loobumise nõustamise (SLN) kabinetti.

Noortele mõeldud nõustamiseks avati kabinetid Tallinnas ja Tartus, täiskasvanutele Haapsalus, Paides ning Viljandis.

Hetkeseisuga on noortele kokku 5 kabinetti ning täiskasvanutele 15 (vaata siit).

Tervise Arengu Instituudi ekspert ja suitsetamiset loobumise nõustaja Tiiu Härm selgitab, et noorte tubakatarvitamise loobumise nõustamisteenust on plaanis veelgi laiendada ning avada uusi kabinette juba töötavate noorte nõustamiskeskuste juures. „Läänemaa, Järvamaa ja Viljandi haigla nõustamiskabinetid on taasavatud, ümberkorralduste tõttu olid need ligi aasta suletud,“ selgitab ta.  

Kabineti külastamiseks ei ole vaja saatekirja, küll aga on vajalik eelregistreerimine. „Kogu suitsetamisest loobumise nõustamisprotsess on patsiendile tasuta,“ rõhutab Härm.

Nõustamist pakuvad vastava ettevalmistuse saanud tervishoiutöötajad, üldjuhul arst ja/või õde. „Nõustamisel toimub patsiendi motiveerimine, nikotiinisõltuvuse taseme hindamine, võimalusel konkreetse tubakast loobumise päeva määramine, individuaalse loobumis- ja raviplaani koostamine, millele järgneb suitsetamisest loobuja pidev juhendamine ja toetamine, eluviisi muutmine ja saavutatud tulemuste hindamine. Nõustamise protsess koosneb 5-6 nõustamisseansist. Esmakordne nõustamine kestab 45-60 minutit, korduvad seansid 15 minutit. Viimati nimetatud võivad toimuda ka telefoni või e-posti teel,“ selgitab Härm SLN tööd.

Uuringud näitavad tema sõnul, et kui ilma nõustamiseta loobub suitsetamisest ja saab püsivalt mittesuitsetajaks (mittesuitsetajaks loetakse patsienti alles aasta pärast suitsetamisest loobumise päeva) ainult 3-6% nikotiinisõltlastest, siis nõustamise korral 20% ja enam.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada