Reumatoidartriidi ravi tulemuslikkus võib sõltuda patsiendi kirjaoskusest
11% küsitletud reumatoidartriiti põdevatest inimestest ei teadnud, mida tähendab sõna „reumatoloog“ – isegi kui nad olid juba pikemat aega selle eriarsti vastuvõtul käinud.
Lisaks ei osanud enam kui 10% uuringus osalenutest lahti seletada reumatoidartriidiga seotud meditsiinilisi mõisteid nagu „osteoporoos“ ja „kõhr“, kirjutab HealthDay News.
Uuringu läbiviijad märkisid, et eelnevate küsitlustulemuste kohaselt võib kehv „tervisealane kirjaoskus“ olla seotud viletsamate tervisenäitajatega.
Uuringus osales pea 200 patsienti ühe ülikooli reumatoloogiakliinikust. Küsimuste abil kontrolliti, kas patsiendid teavad põhiliste reumatoloogia- ja artriidialaste terminite tähendust.
Teadlased tegid kindlaks, et üldise tervisealase kirjaoskuse testi läbinutest 18 protsendil ja artriidialase testi läbinutest 24 protsendil oli lugemisoskus kaheksanda klassi tasemel. Siiski ei olnud kellegi lugemisoskus kolmanda klassi tasemel või veelgi viletsam – viimast peetakse eriti kehvaks näitajaks.
Enam kui 10% ei teadnud sõnade „diagnoosima“ ja „sümptom“ tähendust ning 13% ei osanud selgitada mõistet „põletikuvastane“. Lisaks ei olnud paljud kursis laialdaselt kasutatavate artriidiravimite nimetustega.
Värske uurimus, mille juhtautor on Christopher J. Swearingen Arkansase arstiteaduse ülikoolist (University of Arkansas for Medical Sciences), avaldati ajakirja Journal of Clinical Rheumatology detsembrinumbris.
„Kehv kirjaoskus on riskitegur, mis võib erineval määral mõjutada inimeste üldist tervislikku seisundit ning reumaatiliste ja teiste krooniliste haiguste kulgu,“ lisasid uurimuse autorid. „Viletsast kirjaoskusest tingitud tõkete vastu võitlemine võib aidata vähendada sotsiaalmajanduslikust taustast kantud ja aina süvenevat tervisealast ebavõrdsust.“