Mis haigus on akne?

Mis haigus on akne?

Tartu ülikooli kliinikumi nahahaiguste kliiniku arst-õppejõud Ene Pärna selgitab, et akne põhjused võivad olla erinevad ning et akne pole nakkav haigus.

„Akne on  krooniline põletikuline dermatoos, mida iseloomustavad avatud/suletud komedoonid ja põletikulised paapulid, pustulid või sõlmed, armid rasunäärmeterikkas piirkonnas - nägu, V-kujuliselt rinna- ja seljapiirkonnas,“ kirjeldab dr Pärna.

Akne algab arsti sõnul umbes 10-12.eluaastal ning taandub enamasti 20-25.eluaastaks. Kõige sagedamini – (85-100%) – on akne probleemiks puberteedieas tütarlastel ja noormeestel.

Akne tekkepõhjused on erinevad. Aknet võivad põhjustada näiteks pärilikkus, rohkenenud rasueritus, rasunäärmete sarvestumishäire ning mikroobid.

„Enamasti akne paraneb ise varases täiskasvanueas, aga raviga saab kergendada haiguse kulgu ning vähendada armistumist,“ ütleb dr Pärna. „Oluline on meeles pidada, et ei ole olemas imeravimit, mis sobiks ühtviisi hästi kõigile,“ lisab arst. „Igale patsiendile määratakse individuaalne raviskeem, mida tuleb korralikult järgida,“ rõhutab ta.

Toitumise kohta ütleb arst, et puuduvad teaduspõhised uuringud, mis näitaksid, et dieedi pidamine viiks akne paranemisele. „Nii mõnedki patsiendid ütlevad, et suvel päikesega on nahk parem. See on tingitud sellest, et päike kuivatab rasust nahka ja tänu päevitusele on akneelemendid vähem silmatorkavad. Seega on tegemist näilise efektiga,“ lisab dr Pärna.

Täispikk versioon artiklist ilmus oktoobrikuu ajakirjas Apteeker.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada