„Eneseohverdus“ veenab arste ravimitootjatelt kinke vastu võtma

„Eneseohverdus“ veenab arste ravimitootjatelt kinke vastu võtma

Kui arstidele kinnitatakse, et oma positsiooni saavutamiseks on nad pidanud kõvasti õppima ja tööd tegema, on neil lihtsam õigustada kingituste vastuvõtmist ravimite ja meditsiiniseadmete tootjatelt.

Kuigi viimasel paaril aastal on tehtud jõupingutusi Ameerika arstidele pakutavate „kingituste“ – alates pastakatest ja lõpetades tasuta reisidega – arvu vähendamiseks, põhjustab nende kinkide vastuvõtmine jätkuvalt huvide konflikte, märgivad ajakirjas Journal of the American Medical Association avaldatud uurimuse autorid.

„Farmaatsiatööstusel ja arstidel on tõepoolest vaja teineteist mõjutada,“ selgitab uuringu autor, Põhja-Carolina osariigis Durhamis asuva Duke’i ülikooli järeldoktorant Sunita Sah.

Värskes, 2009. aastal läbiviidud uuringus viis Sunita Sah koos kolleegidega läbi kolm elukvaliteedi uuringut 300 laste- ja perearsti seas, vahendab HealthDay News.

Autorid esitasid mitmeid küsimusi, et saada ülevaade sellest, kuidas sedalaadi kinkidesse suhtutakse. Ja millised olid tulemused? Olgugi et vaid üksikud arstid pidasid oma töötingimusi „halvaks“, pidasid need arstid, kellele oli meelde tuletatud, kui palju nad on oma positsiooni saavutamiseks ohvreid toonud, sedalaadi kinkide vastuvõtmist aktsepteeritavaks märksa suurema tõenäosusega.

Täpsemalt öeldes: 48% arstidest, kellele oli meelde tuletatud eneseohverdamist, arvasid, et tööstusettevõtete pakutavaid kinke on lubatud vastu võtta. Seevastu nende seas, kellele seda ei olnud meelde tuletatud, oli see määr 22%.

Enamik arste – juhul kui seda neilt otse küsiti – ei olnud nõus väitega, et „muutumatuna püsiv palk ja kasvavad võlad“ muudavad farmaatsiatööstuselt kinkide vastuvõtmise lubatavaks. Samas, kui arstid uuringu raames sama väitega kokku puutusid, ületas nende arstide arv, kelle arvates oli kinkide vastuvõtmine vastuvõetav, 60%.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada