Ulatuslik mobiiliuuring kaardistab tervisemõjusid

Ulatuslik mobiiliuuring kaardistab tervisemõjusid

Londoni teadlased alustasid maailma kõige ulatuslikumat uuringut mobiiltelefonide kasutamise ohutuse kohta.

Projekti kaasatakse 250 000 mobiilikasutajat viiest Euroopa riigist: Ühendkuningriigist, Soomest, Taanist, Rootsist ja Hollandist, kirjutab BBC News.

Uuring vältab 20–30 aastat ja selle eesmärk on anda kindel vastus mobiiltelefonide tervismõjude kohta.

Senised uuringud ei ole kahjulikku mõju kinnitanud, kuid teadlaste sõnul võisid need uuringud olla liiga lühikesed selleks, et tuvastada pikema aja vältel välja kujunevaid vähivorme ja muid haigusi.

Uurimisrühma liikme, professor Lawrie Challise sõnul on kõnealune uuring äärmiselt oluline.

„Me ei saa ikka veel välistada võimalust, et mobiiltelefoni kasutamine põhjustab vähki. Tõendid viitavad sellele, et ei põhjusta, kuid me tahame kindlad olla.“

Uuringu teine juhtiv autor dr Mireille Toledano, kes töötab Imperial College Londonis, märkis: „Me uurime paljusid tervisemõjusid, sealhulgas mitmeid vähivorme, näiteks nahavähki, ja ajuhaigusi, näiteks neurodegeneratiivseid haigusi.

Samuti uurime, kas sümptomite, näiteks peavalu, kõrvade kumisemise, depressiooni või unehäirete esinemissageduses esineb muutusi.“

Dr Toledano sõnul uurivad teadlased inimeste mobiilikasutust, kuid mitte telefoninumbreid, millele inimesed helistavad. Kui osaleja on täitnud küsimustiku ja andnud uurijatele loa oma mobiilkõnesid puudutavate andmetega tutvumiseks, toimib projekt nii-öelda taustal.

Uurijad analüüsivad WiFi, traadita telefoni ja beebimonitoride, samuti mobiilide kasutamist, et saada tervikpilt kõikidest kokkupuudetest elektromagnetilise kiirgusega.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada