Arvate, et teil on laktoositalumatus? Aga võib-olla siiski mitte!

Arvate, et teil on laktoositalumatus? Aga võib-olla siiski mitte!

Paljudel piimatooteid vältivatel inimestel ei pruugi asjatundjate hinnangul õigupoolest piimatalumatust olla.

Laktoositalumatusega inimestel kästakse tavaliselt hoiduda piimast ja piima sisaldavatest toiduainetest, kuid selle tagajärjel võivad nad jääda ilma vajalikest toitainetest, eeskätt kaltsiumist ja D-vitamiinist.

Kolmapäeval USA riikliku terviseinstituudi konsensusdokumendi eelnõus avaldatud arvamus võib sillutada teed sellele, et rohkem inimesi hakkab tarbima suuremal määral piimatooteid, millega nad hoolitsevad toidust saadava piisava toitainete hulga eest.

Kõigepealt on oluline eristada seda, kas laktoositalumatusega seostatavad sümptomid – kõhulahtisus, kõhuvalu ja meteorism – on tingitud mõnest teisest, võimalik et tõsisest gastrointestinaalsest seisundist, nagu näiteks soole ärritussündroom või tsöliaakia.

„Just lastel ja noorukitel on väga keeruline saada toidu kaudu piisavat kaltsiumi ja D-vitamiini kogust juhul, kui nad väldivad täielikult piimatooteid. Sama võib kehtida ka täiskasvanute kohta,” selgitas New York Citys asuva Mount Sinai meditsiinikooli professor ja pediaatrilise hepatoloogia osakonna juht dr Frederick J. Suchy.

„D-vitamiinil ja kaltsiumil on oluline toime luude tervise seisukohast ning sellel võib olla ka teisi mõjusid, näiteks kardiovaskulaarsele tervisele, hüpertensioonile ja võib-olla isegi käärsoolevähile,” selgitas ta.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada