Suhkrukiles vaktsiinid aitaksid säästa miljoneid

Suhkrukiles vaktsiinid aitaksid säästa miljoneid

Ühendkuningriigis asuva Oxfordi ülikooli ja Nova Bio-Pharma Technologiesi teadlased on välja töötanud vaktsiinide säilitamise meetodi, mis sarnaneb väga paljuski sukaadi valmistamise meetodiga.

Suhkruga kaetud vaktsiinid püsivad stabiilsena mitmeid kuid, isegi troopilistel temperatuuridel. See võib olla murranguliseks saavutuseks vaktsiinide väljatöötamisel tehtavates jõupingutustes, mida on kaua takistanud vajadus hoida vaktsiine jahedas, kirjutab USA Today.

Vaktsiinid segatakse kõigepealt kaht liiki suhkrute – trehaloosi ja sahharoosiga. Seejärel lastakse segul aeglaselt filtril kuivada. Segu muutub kõigepealt siirupiks ja seejärel õhukeseks suhkruseks kileks.

Pärast seda, kui vaktsiin on suhkruses kiles, on see kaitstud kuumuse eest ja on justkui varjusurmas. Vaktsiini reaktiveerimiseks on vaja ainult vett. Teadlased töötasid paberilaadse kile säilitamiseks välja lihtsa plastkapsli. Seejärel on kapsel võimalik viia puhta veega täidetud süstlasse. Vesi voolab üle kile, lahustab vaktsiini ja seda saab kohe patsiendile süstida. Kõik toimub ühe protseduurina.

Uurijad säilitasid kahte erinevat viiruspõhist vaktsiini suhkrukiles neli kuud temperatuuril 45 ºC (113 ºF) ja vaktsiini kvaliteet ei halvenenud.

„Praegu on vaktsiine vaja hoida külmkapis või sügavkülmikus,” selgitab uuringu põhiautor Matt Cottingham Oxfordi ülikooli Jenneri instituudist. „See tähendab seda, et vaja on kliinikut, meditsiiniõde, külmutuskappi ja elektrit ning lõpuks külmutusautosid vaktsiini laialivedamiseks.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada