Väsimus, väsimus, lase must lahti!


Väsimus, väsimus, lase must lahti!

Vanarahvas ütles: "Väsimus, väsimus lase minust lahti: peremees peksab sind ja mind." Kerge on öelda - et lase mind lahti - aga kuidas? Võimalusi selleks on mitmeid.


Leia aega liikumiseks

Küll on lugu, pole isiklikku treenerit ja vaba aega ka mitte. Aga see pole ju põhjus, et ei saa terve nädala jooksul natukestki aega sportlikule tegevusele pühenduda. On kindel, et isegi tagasihoidlik võimlemine või paarikümneminutine reibas jalutuskäik kaks-kolm korda nädalas peletab väsimust. Juba nädala paari pärast tuntakse end energilisemana. Kui sul on tavaks kohe pärast ärkamist võimelda, siis oleks tark juba õhtul võimlemisruumi ja -riided valmis sättida, et hommikul kiiremini läheks.


Tähelepanu toidule!

Ära jäta söögikordi vahele. Kui jätad söögikordade vahed pikemaks kui kolm ja pool tundi, langeb vere suhkrusisaldus ning kohemaid annab tunda ka väsimus. Söögikord ei pruugi tähendada alati suuremat söömingut, piisab ka kergemast einest: mõni võileib, klaas piima ja mõni puuvili. Nõnda lisandubki uut energiat ja väsimus oni niuhti läinud. Kiirsöögikohtades lõunatamine pole tervislik, selle asemel tee endale tööle kaasa võileivad, mõned puuviljad ning joogiks piim.


Rauarikas toit

Ülearused vitamiinid ja mineraalid ei anna tervele inimesele küll energiat juurde, kuid nende puudus tekitab väsimust. Tüüpiline paharett dieedipidajate ja taimetoitlaste seas on rauapuudulikkus. Parimateks allikateks on valgurikas liha, kana, teraviljatooted. Neid soovitatakse tarbida koos C-vitammiinirikaste toitudega - puu- ja juurviljad. Seda põhjusel, et need aitavad toitainetel imenduda. Vajalikku raua hulka peab inimene siiski hankima toidust ja rauapreparaate tarvitama vaid siis, kui tohter need välja kirjutab.


Kaheksa klaasi vett

Tundub üsna suure kogusena, kuid on kasulik. Pärast tunned end hoopis paremini. Kui organismis pole piisavalt vedelikku, siis energiavarud ei liigu. Hoia veepudelit alati lähedal - nii saad päevase veekoguse suurema pingutuseta kätte. Paljud pidevad veetarbijad on märganud, et sagedane veejoomine teeb naha pehmemaks ja parandab jumet. Väldi kofeiini sisaldavaid jooke.


Maga piisavalt


Kui sul on õhtul raske uinuda ning vähkred voodis küljelt küljele, pead kindla peale oma harjumusi ja juba kujunenud igapäeva elurütmi muutma. On inimesi, kes vajavad enne õhtust uinumist vähemalt tund-paar nn maandamisaega. Selleks võiks olla väike jalutuskäik õues, või kuulata rahulikku meeldivat muusikat või teha kerget näputööd. 1- 2 tundi enne uinumist mitte tegeleda pingelise kehalise või vaimse tööga.

Ka aitab, kui oma elu-olu kohta märkmeid teha. Märkmete tegemine sunnib sind end paremini jälgima ja hoidma ära ka liigset väsimust. Väsimuse ennetamine väldib haiguste teket.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada