Luu murdub kui makaron

Tundub uskumatu, aga luu võib isegi pelgast köhimisest prõksti katki minna, pisitraumast või kergest kukkumisest rääkimata. Tervel inimesel muidugi säärast ohtu pole. Kui aga luukude on ülearu hõredaks läinud, on kallal osteoporoos ehk luuhõresustõbi. Õnneks annab seda ära hoida ja ravida.

Tundub uskumatu, aga luu võib isegi pelgast köhimisest prõksti katki minna, pisitraumast või kergest kukkumisest rääkimata. Tervel inimesel muidugi säärast ohtu pole. Kui aga luukude on ülearu hõredaks läinud, on kallal osteoporoos ehk luuhõresustõbi. Õnneks annab seda ära hoida ja ravida.

Osteoporoosist räägitakse palju just viimasel ajal, ent see pole mingi uus tõbi.
"Ikka on olnud vanemaid inimesi, kellel on küür seljas, ning arvatakse, et see on normaalne ja käib vanadusega kaasas," ütleb Tallinna Keskhaigla reumatoloog Tiina Veldi. "Varem on arstkond sellest haigusest vähem rääkinud ja teadnud seetõttu, et Eestis oleme alles paaril viimasel aastal saanud luutiheduse mõõtja, densitomeetriga osteoporoosi täpselt diagnoosida."


TELEVIISOR TEGI VALU

Raske traumaga puruneb ka terve inimese luu. Vananemisega käib kaasas loomulik luutiheduse langus, ent kui see on ülemäärane, siis polegi palju tarvis - prõks, ja katki.

"Liiga hõreda luu puhul piisab pisikesest traumast või ülemäärasest hetkelisest pingutusest, raske eseme tõstmisest," ütleb dr. Veldi. "Mul oli hiljuti ravil kroonilise liigesehaigusega kuuekümneaastane meesterahvas. Ta tõstis kolm aastat tagasi televiisorit ja tundis, et äkiline valu lõi selga, nii et pidi teleri maha viskama. Selg valutas mõned kuud, arsti juurde aga mees ei läinud. Ja nüüd tagantjärele saab röntgenfilmide alusel öelda, et see valu seljas oli tal tekkinud hõreda luu tõttu lülisambas, kus piltlikult öeldes üks nimmelüli kokku vajus. Röntgenipildil paistab see lüli poole madalam kui teised."


VAIKSELT HIILIV TÕBI

Hea, et sellel mehel tohtriga vesteldes kolme aasta tagune äkkvalu meelde tuli ja osteoporoosikahtluse äratas. Nii saadi densitomeetriga uurides hõresustõvele jaole. Tavaliselt aga ei tekita osteoporoos vaevusi ja võib endast märku anda alles luumurruga.

"Viiekümnendates eluaastates naistel võib osteoporoos selguda näiteks pärast libedaga kukkumist, kui käsi ette toeks pannakse. Siis on randmepiirkonna murd kerge tulema. Üle seitsmekümne viie aastaste inimeste kõige suurem oht on reieluukaela murrud.
Osteoporoos ohustab enamasti naisi - kolm neljandikku kõigist haigusjuhtudest. See tuleb sellest, et meeste luud on juba looduse poolt tihedamad ja tugevamad ning nende luutiheduse langus eluea teisel poolel ei ole nii suur."


TÕSISED SIGNAALID

Umbes viiekümneste naiste randmeluumurd on tõsine signaal ja sellest peaks reumatoloogile rääkima. On veel, mida võib silmaga märgata.

"On inimesi, kes ise teavad ja ütlevad: "Ma olen jäänud palju-palju lühemaks." Ka see on üks kaudne viide osteoporoosile. Selle taga võivad olla lülikehade kompressioonmurrud, mille arvelt inimese pikkus kahaneb. Omakorda lühendab pikkust kumerselgsus. Kõik see võib tuleneda luuhõresushaigusest."

Kuigi osteoporoos enamasti valu ei tee, tuleb seda väga tõsiselt võtta.
"Selliste haigete luudega inimesi ohustavad luumurrud. Kui üks juba on olnud, saab väga suur osa neist elu jooksul vähemalt ühe luumurru juurde. Seetõttu ongi osteoporoosi tarvis ravida. Ka siis ei ole täielikku garantiid, et luumurdu ei teki, aga risk on ikkagi väiksem."

Parem lasta oma luude tihedust kontrollida juba enne, kui haigus endast nähtavalt märku annab. Eks tea paljud, mida tähendab vanainimesele näiteks reieluukaela murd.


KALTSIUMI, VITAMIINI JA LIIKUMIST

Luu normaalseks ainevahetuseks on meil ööpäevas tarvis 1000 - 1500 mg kaltsiumi.

"Organismis on umbes 90 protsenti kaltsiumist nii-öelda ladudes ehk luukoe depoodes. Kaltsiumivaese toidu puhul võtab organism oma elutegevuse säilitamiseks ning närvi- ja lihaserakkude normaalseks talitluseks luudest kaltsiumi ära. Nii tekib osteoporoos. Sellepärast peab tähelepanu pöörama kaltsiumirikkale toidule."

Tabelist võib igaüks välja arvutada, kui palju ta seda vajalikku mineraalainet söögist saab. Kaltsiumi saame piimatoodetest, kalast, šokolaadist, pähklitest ja muudest toiduainetest.

"Kui inimene joob näiteks pool liitrit piima päevas, sööb veidi juustu, kohupiima ja kala lisaks, siis sellest peaks piisama. Kui aga kellelgi on piimatoodete talumatus või seedimatus, saab lisaks võtta kaltsiumipreparaate.

Talvekuudel, kui meil on päikeselisi päevi eriti napilt, on kerge tekkima D-vitamiini vaegus. Ainult toidust on seda üsna raske piisavas koguses kätte saada. D-vitamiin on vajalik luu ainevahetuse normaliseerimiseks, kaltsiumi paremaks imendumiseks seedetraktis. Me soovitame võtta näiteks kalamaksaõli."

Dr. Veldi paneb südamele, et peaksime küllaldaselt liikuma ja värskes õhus viibima. See käib ka murdeeas laste kohta, kelle luukude alles kujuneb. Mõõdukas kehaline treening aitab toonust hoida ja ainevahetust parandada. Loomulikult on kasulik loobuda kahjulikest harjumustest: mitte suitsetada ega liialdada alkoholi, kohvi ja kokakoolaga. Nii annab osteoporoosi ära hoida.

Kui juba osteoporoos kallal on, määrab ravi arst. On olemas ka luu ainevahetust mõjutavad ravimid, mida kirjutab välja tohter. Ikka selleks, et luumurruriski vähendada.


ETTEVAATUST, LIBISEVAD VAIBAD

Ettevaatus tuleb kõigile kasuks, ent eriti peaksid ette vaatama vanemad inimesed, kelle luud on juba ea tõttu hõredamad
.
"Vanematel inimestel võivad olla kas vereringest, kroonilisest liigesehaigusest, halvast nägemisest või muul põhjusel tasakaaluhäired ja siis on käimine ebakindel. Seetõttu ei tohi kanda libeda tallaga jalatseid. Kui vaja, tuleb kepp kätte võtta," soovitab dr. Veldi. "Ja kodus tuleb ära koristada kõik segav, näiteks libisevad vaibad. Just tubased vanemad inimesed kipuvad saama eluohtlikke reieluukaelamurde kodus voodi ees."


Luu on täiesti elus materjal. See muutub kogu aeg: vana luu kaob ära ning asemele tekib uus.

Kui vere kaltsiumisisaldus langeb liiga madalale, lõhustavad ühed rakud - osteoklastid - väikese hulga luukoest. Nii vabaneb verre kaltsium, mis reguleerib südametegevust, lihaste tööd ja vererõhku ning teisi organismi funktsioone. Samal ajal täidavad teised rakud - osteoblastid - tekkinud tühimiku valguga, mis ühineb kaltsiumi ja fosfaadiga ning kivistub luuks. Nii vahetub igal aastal umbes üks viiendik meie skeletist.

Lapsepõlves lisandub luud rohkem kui kaob: luud kasvavad nii suuruses kui ka tiheduses. Murdeeas luud enam pikkuses ei kasva, kuid muutuvad tihedamaks ning saavutavad tippmassi umbes 30. eluaastaks.

Pärast 35. eluaastat kaob luu kiiremini, kui seda juurde tekib. Kui luu kaob kiiremini kui normaalselt (0,3% kuni 0,5% aastas), on see juba luuhõresushaigus - osteoporoos. Tõhus ravi aitab peatada luukadu või viia isegi luu taastekkimisele (alendronaat).


KUI PALJU KALTSIUMI TOIDUST SAAME (mg/100g)

  • Juust 925
  • Sulatatud juust 640
  • Sinihallitusjuust 490
  • Sprotid 300
  • Sokolaad, mandlid 280
  • Till 260
  • Lehtkapsas 212
  • Maitsestamata jogurt 150
  • Jäätis 150
  • Munakollane 140
  • Hapupiim, jogurt (2%) 130
  • Piim, keefir, kohupiim 120
  • Pähklid 110
  • Marjajogurt 100
  • Apelsin 42
  • Suitsuvorst 35
  • Leib, sai 32
  • Keedukartul 10
  • Makaronid 7


HEA, ET PROUA TULI

Üks paik, kus saab luude tihedust mõõta, on Tallinna Keskhaigla osteoporoosikabinet. 1998. aastast töötab siin täpne ja tark aparaat - densitomeeter. Peale luutiheduse mõõtmise annavad reumatohtrid õpetust, kuidas edasi elada, ja määravad tarvidusel ravi.

"Aparaat töötab röntgeni põhimõttel, aga kiiritusdoos on väga väike, üks kümnendik tavalisest kopsuröntgeni kiiritusest. Inimesega, kes siit korra läbi käib, ei juhtu küll midagi," ütleb reumatoloog Terje Vaus. "Densitomeeter on ohutum kui tavaline röntgen ja mõõdab luutihedust täpselt. Tavalise röntgeniga seda ei näe."

Targa aparaadi alt tõuseb üles kärme vanem naisterahvas.
"Mis siin siis oli... Olin kümme minutit pikali ja ainult surinat tundsin," ütleb noorusliku olemisega 72-aastane proua. "Mina palusin arsti käest saatekirja, sest mul on aasta jooksul olnud kaks luumurdu ja hakkas hirm, kas mu luud pole mitte hõredad. Elu sees ei ole luumurdu olnud, nüüd aga... Eelmise aasta detsembris kukkusin põlve puruks ja suvel varbaluule mõra sisse. Eks nüüd saan teada, kas tohin veel minna metsatööle (!) puid tegema või pean tagasi hoidma; kas ma puid lõhkuda ja maad kaevata tohin. Ja mis ma nüüd sööma pean? Tegelikult olen maalaps, kõvasti piima joonud ja hapukoort vitsutanud, kondid on tugevad olnud."

Mõne minutiga analüüsib arvuti mõõtmistulemused ära.
"Väga hästi tegite, proua, et tulite," sõnab dr. Vaus ja näitab arvutist väljatrükitud paberit, millel on kõik täpselt kirjas. "Siin on reieluu ja siin reieluukael, kus kipub prõks tulema, kui vanemad inimesed kukuvad. Teil on säilinud võrreldes ideaaliga (30-aastase terve inimese omaga) 69 protsenti luutihedusest. Vähe küll. Ja oma earühma naiste keskmisest luutihedusest on säilinud 89 protsenti..."

"Piima joonud ja hapukoort vitsutanud" naisterahvas ohkab, kui saab teada ka miinusnumbrid, mida arvuti on välja toonud. Miinus 2,5 näitab juba osteoporoosi.
"Ja teil on luumurrud ka olnud, nii et osteoporoos on teil kindlasti. Kõige ohtlikumas kohas, reieluukaelas, on teil miinus 2,95. See vajab juba ravi," lausub dr. Vaus.

Tõesti hea, et proua tuli. Tark oleks teistelgi see tee võimalusel ette võtta. Tallinna Keskhaigla osteoporoosikabinetti pääseb luutihedust mõõtma pere- või jaoskonnaarsti saatekirjaga.


OSTEOPOROOS OHUSTAB, KUI ...

  • oled üle keskea
  • oled naine
  • suguvõsas on olnud osteoporoosi
  • oled sale, vähese lihas- ning rasvkoega
  • tarvitad vähe piimatooteid
  • liigud vähe
  • suitsetad
  • liigtarbid alkoholi
  • jood liiga palju kohvi ja kokat
  • oled varase menopausiga naine
  • oled madala suguhormoonide tasemega mees
  • põed kroonilisi haigusi (astma, reumatoidartriit ja luupus)
  • saad pikaegset ravi (eriti kortikosteroidid ja suures annuses kilpnäärme hormoonid)
  • sul on lülisamba kõverused (skolioos ja küfoos)
    Kui leidsid vähemalt kolm riskitegurit, on tark minna arsti juurde luude tihedust kontrollima

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada