neeruvalu 10.02.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere, olin SA PERH EMÜ-s esmaspäeval. Tulin ise, hommikul tööl hakkas parem alaselja piirkond valutama, oksendasin. Pasternatski pos. Haiglas pani diagnoosi Neerukoolik. Sain Diklofenaki ja Buscopani, valu möödas. Veres oli leukotsütoos 14, muu -normis. Uriinis ery 5+ ja ketoonid 2+, muu normis. Mikroskoopial leu-4-8, ery palju, mikroobid+, soolad+, lima+. UH-s oli parema neeru kogumissüsteemi laienemine - parem PU-segment 2cm laiusega, (püelektaasia), kive ei leidnud.
Alates kolmapäevast hakkas neer valutama - nüri vaikne valu, mis väheneb paremas kuljes lamamisel. Palavikku ei olnud. On see tõesti neerukivitõbi või näiteks valu külmetamiseks? Kas on vaja teha Rö/kontrastainega? Kui kivi siis oodata kui see väljub (võtta sooja vanne jms) või minna haiglasse? Või on vaja korduv uriini analüüs perearstil? Äitah
aleksei

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Aleksei,
ultraheli ei ole see uuring, millega neerukive saaks diagnoosida. Kuna teil on siiski ultrahelis nähtud neeruvaagna laienemist ja esinevad valud, on kivitõbi tõenäoline. Vajalik on diagnoosi täpsustamiseks teha kontrastainega röntgenpildid neerudest. Võib ka oodata, et kivi ise välja tuleks. 80 % kuni 8 mm kividest väljuvad ise. Peab aga meeles pidama, kui tekib palavik, tuleb kohe haiglasse erakorralisse vastuvõttu pöörduda. See on neeru mädapõletiku tekke, mitte külmetuse signaaliks. Uriini analüüs ei anna informatsiooni kivi olemasolu, suuruse ega asukoha kohta, seega mõtetu.