Kaalutõus 18.04.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

Minu probleem on kaalutõus.

Mu kaal on alates 13 eluaastast olnud kuskil 58-60kg (pikkus olnud 160-162 cm) ja ei ole kunagi sellega rahul olnud ning olen üritanud seda alandada. 13 aastaselt alates olen üritanud tervislikud ja tasakaalustatult toituda. Proovinud toitumiskavasi (Fitlap, Erik Orgu), pannud myfitnesspali toitumist kirja ja ka päevikut pidanud, mida on erinevad spetsalistid ka üle vaadanud ning alati rahul olnud või natuke soovitusi andnud. Üldiselt sõin päevas kuskil 1800-2200 kalorit.

Trenni olen teinud juba väikesest alates palju ja viimased 6 aastat on minu hobi olnud jalgpall. Selle kõrvalt teen ka ise lisatrenni ja keskmiselt nädalas teen 5-7 trenni.

2017/18 olin vahetusõpilane, kus toitumist väga täpselt jälgids ei saanud, aga ikkagi üritasin jääda tervislikuks, kuigi lasin endal ka patustada Sellel ajal ma end kordagi ei kaalunud, aga riietest oli ikkagi runda, et natuke olin alla 58kg läinud, kuigi sel hetkel ma tegelikult sellele väga ei mõelnud ja see ei olnud ka mu eesmärk.

2018 suvel vahetusaastalt tagasi tulles olin ma lõpuks rahul oma kehakaaluga ja sain aru, et 58kg ongi mu ideaal kaal. Toitumisega võtsin natuke vabamalt tõesti, aga märgisin tihti myfitnespali üles seda, et olla ikka kindel mida ma söön.

Siis jõudis kätte see aeg kui ma hakkasin juurde võtma. Tõenäoloselt hakkas see 2018 augusti lõpus. Sellest ajast hakkasin ma ka tihti haigeks jääma. Palavik, köha ja nohu. Palavikust sain lahti tavaliselt, aga köha ja nohu olid mul pool aastalt tugevalt, nii et käisin artsi juures juba küsimas, et mis mul viga. Suvega läksid need täielikilt üle, ainult röga on siiani vahest kurgus.
Esimest korda küsiti mult 2018 aasta oktoobrid, et kas ma olen juurde võtnud, millele ma eitavalt vastasin, sest see tudnus võimatu. Lõpuks novembrid hakkasin ise ka arusaama, et olen juurde võtnud. algul reageerisin rahulikult ja proovisin toitumist parandada ja ka erik orgu kava järgi süüa. Algul kohe kaalule ei tormanud, et vähem sellepärast stressata, aga millalgi ikka käisin ja olin kuksil 65-66kg. Olin šokis, aga proovisin edasi kaalu alla võtta. Tegin palju ka trenni (kuigi olin ka tihedsmini haige), aga võtsin rahulikult ja uskusin, et võtan alla tagasi ning kõik saab korda. Suveks polnud ma alla võtnud, vaid juurde kuskil 68 kg peale. Suvel sain kaal 65kg peal vahest. See hakkas mind vaikselt õnnetuks ja ebakindlaks muutma, sest ei saa aru kuidas see võimalik on. Suvel külastasin ka toitumist nõustajat, aga sellest polnud väga abi.
Sellest on tekkinud erinevad probleemid ja külastan ka psühhologi hetkel (ei ole depressiooni), kellega ka seda teemat arutame. Olen käinud ka perearsti juures ja kõik vereproovid on korras.

Igapäevaga proovin aina paremini toituda ja kaloraaž on kuskil 1600-2000kcal. Vahepeal tõesti võis olla see kõrgem, aga see ei peaks põhjustama nii suurt kaalutõusu. Sel sügisel hakkas jälle kaal tõusma rohkem ja hetkel on 70kg +. Endal motivatsiooni sees hoidmiseks väldin pigem kaalumist, sest suurem number ajab motivatsiooni alla.

Kuna mul on trennid õhtuti siis hakkasin tihti õhtust sööma hilja umbes 21.30. Olen proovinud nüüd viimase kuu jooksul seda muuta ja väldin peale 21 söömist.

Ülesöömisega üldiselt probleeme pole, aga muidugi on olnud mõni päev kus toitumine pole läinud plaanipäraselt ja üldiselt proovin ikka süüa vähem, aga kindasti mitte näljutada.

Lisaks on viimase poole aastaga mu juuksed umbes poole õhemaks jäänud ja ka akne on tulnud, kuid mitte väga hullult.
Kas kaalutõus võib ka põhjustada valusaid sääremarjasi? Alates eelmisest kevadest on jalgpalli mängides või joostes sääremarjad valusaks läinud mõnikord ja eriti hullult viimastel kuudel.

Olen 1,5 aastaga võtnud kuskil 15kg juurde samal ajal on olnud eesmärk seda alandada.
One teil mingeid ideid mis võib põhjustada sellist kaalutõusu, sest hetkel olen ülekaaluline, kuigi treenin ja söön korralikult. Olen proovinud igat pidi, süüa vähem, süüa rohkem, süüa tihedamini jne, aga miski ei muuda midagi ja tunne on lootusetu.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja põhjal jääb tunne, et olete tasakaalustatud toiduvalikutest väga teadlik, kuid selleks, et anda täpset hinnangut peaksin ikkagi toidu- ja liikumispäevikut nägema. Kaalu tõusus võivad rolli mängida mitu faktorit: kehatüüp, meeleolu ja vaimne tervis, uni, toidukordade ja toiduenergia jaotus päeva lõikes, treeningud, treeniguteväline füüsiline aktiivsus, jm.
Soovitaksin Teil kontrollida ka kilpnääret (kui pole seda teinud) ning vajadusel käia günekoloogil. Ebakorrapärane või probleemne tsükkel võivad viidata hormonaalsetele probleemidele, mis omakorda võivad seonduda kaalutõusuga.
Kui vajate konsultatsiooni võite minuga kontakteeruda meili teel: toitumine@kliinikum.ee
Parimatega, dr. Ehala