Kaalutõus 18.04.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

Minu probleem on kaalutõus.

Mu kaal on alates 13 eluaastast olnud kuskil 58-60kg (pikkus olnud 160-162 cm) ja ei ole kunagi sellega rahul olnud ning olen üritanud seda alandada. 13 aastaselt alates olen üritanud tervislikud ja tasakaalustatult toituda. Proovinud toitumiskavasi (Fitlap, Erik Orgu), pannud myfitnesspali toitumist kirja ja ka päevikut pidanud, mida on erinevad spetsalistid ka üle vaadanud ning alati rahul olnud või natuke soovitusi andnud. Üldiselt sõin päevas kuskil 1800-2200 kalorit.

Trenni olen teinud juba väikesest alates palju ja viimased 6 aastat on minu hobi olnud jalgpall. Selle kõrvalt teen ka ise lisatrenni ja keskmiselt nädalas teen 5-7 trenni.

2017/18 olin vahetusõpilane, kus toitumist väga täpselt jälgids ei saanud, aga ikkagi üritasin jääda tervislikuks, kuigi lasin endal ka patustada Sellel ajal ma end kordagi ei kaalunud, aga riietest oli ikkagi runda, et natuke olin alla 58kg läinud, kuigi sel hetkel ma tegelikult sellele väga ei mõelnud ja see ei olnud ka mu eesmärk.

2018 suvel vahetusaastalt tagasi tulles olin ma lõpuks rahul oma kehakaaluga ja sain aru, et 58kg ongi mu ideaal kaal. Toitumisega võtsin natuke vabamalt tõesti, aga märgisin tihti myfitnespali üles seda, et olla ikka kindel mida ma söön.

Siis jõudis kätte see aeg kui ma hakkasin juurde võtma. Tõenäoloselt hakkas see 2018 augusti lõpus. Sellest ajast hakkasin ma ka tihti haigeks jääma. Palavik, köha ja nohu. Palavikust sain lahti tavaliselt, aga köha ja nohu olid mul pool aastalt tugevalt, nii et käisin artsi juures juba küsimas, et mis mul viga. Suvega läksid need täielikilt üle, ainult röga on siiani vahest kurgus.
Esimest korda küsiti mult 2018 aasta oktoobrid, et kas ma olen juurde võtnud, millele ma eitavalt vastasin, sest see tudnus võimatu. Lõpuks novembrid hakkasin ise ka arusaama, et olen juurde võtnud. algul reageerisin rahulikult ja proovisin toitumist parandada ja ka erik orgu kava järgi süüa. Algul kohe kaalule ei tormanud, et vähem sellepärast stressata, aga millalgi ikka käisin ja olin kuksil 65-66kg. Olin šokis, aga proovisin edasi kaalu alla võtta. Tegin palju ka trenni (kuigi olin ka tihedsmini haige), aga võtsin rahulikult ja uskusin, et võtan alla tagasi ning kõik saab korda. Suveks polnud ma alla võtnud, vaid juurde kuskil 68 kg peale. Suvel sain kaal 65kg peal vahest. See hakkas mind vaikselt õnnetuks ja ebakindlaks muutma, sest ei saa aru kuidas see võimalik on. Suvel külastasin ka toitumist nõustajat, aga sellest polnud väga abi.
Sellest on tekkinud erinevad probleemid ja külastan ka psühhologi hetkel (ei ole depressiooni), kellega ka seda teemat arutame. Olen käinud ka perearsti juures ja kõik vereproovid on korras.

Igapäevaga proovin aina paremini toituda ja kaloraaž on kuskil 1600-2000kcal. Vahepeal tõesti võis olla see kõrgem, aga see ei peaks põhjustama nii suurt kaalutõusu. Sel sügisel hakkas jälle kaal tõusma rohkem ja hetkel on 70kg +. Endal motivatsiooni sees hoidmiseks väldin pigem kaalumist, sest suurem number ajab motivatsiooni alla.

Kuna mul on trennid õhtuti siis hakkasin tihti õhtust sööma hilja umbes 21.30. Olen proovinud nüüd viimase kuu jooksul seda muuta ja väldin peale 21 söömist.

Ülesöömisega üldiselt probleeme pole, aga muidugi on olnud mõni päev kus toitumine pole läinud plaanipäraselt ja üldiselt proovin ikka süüa vähem, aga kindasti mitte näljutada.

Lisaks on viimase poole aastaga mu juuksed umbes poole õhemaks jäänud ja ka akne on tulnud, kuid mitte väga hullult.
Kas kaalutõus võib ka põhjustada valusaid sääremarjasi? Alates eelmisest kevadest on jalgpalli mängides või joostes sääremarjad valusaks läinud mõnikord ja eriti hullult viimastel kuudel.

Olen 1,5 aastaga võtnud kuskil 15kg juurde samal ajal on olnud eesmärk seda alandada.
One teil mingeid ideid mis võib põhjustada sellist kaalutõusu, sest hetkel olen ülekaaluline, kuigi treenin ja söön korralikult. Olen proovinud igat pidi, süüa vähem, süüa rohkem, süüa tihedamini jne, aga miski ei muuda midagi ja tunne on lootusetu.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirja põhjal jääb tunne, et olete tasakaalustatud toiduvalikutest väga teadlik, kuid selleks, et anda täpset hinnangut peaksin ikkagi toidu- ja liikumispäevikut nägema. Kaalu tõusus võivad rolli mängida mitu faktorit: kehatüüp, meeleolu ja vaimne tervis, uni, toidukordade ja toiduenergia jaotus päeva lõikes, treeningud, treeniguteväline füüsiline aktiivsus, jm.
Soovitaksin Teil kontrollida ka kilpnääret (kui pole seda teinud) ning vajadusel käia günekoloogil. Ebakorrapärane või probleemne tsükkel võivad viidata hormonaalsetele probleemidele, mis omakorda võivad seonduda kaalutõusuga.
Kui vajate konsultatsiooni võite minuga kontakteeruda meili teel: toitumine@kliinikum.ee
Parimatega, dr. Ehala

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Toitumine ja ülekaalulisus

Kaalutõus

Tere!
Hakkasin rasestumisvastaseid pille tarbima umbes 4a tagasi ja viimase aastaga on kaal märgatavalt tõusnud (pea 20kg). Kas see kaalutõus võib olla tingitud sellest, et olen pille pikalt tarbinud? ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Mõnikord võivad rasestumisvastased pillid anda mõnekilose kaalulisa, kuid 20 kg kaalutõusu pole kindlasti seotud beebipillidega, vaid siin on mingi muu põhjus. Vaadake üle oma toitumine, liikumisaktiivsus ...

Loe edasi

Kaal

Tere! Olen 17.a, pikkus 165 cm ja kaal 58 kg.Olen viimase aasta jooksul juurde võtnud 6 kg, kuigi pikkust pole juurde tulnud. Millest võib selline kaalutõus olla tingitud? Käin 2 korda nädalas tantsutrennis ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Olete hetkel normkaalus ning seetõttu kaalu langetamist ma teile ei soovita. Kui kaalutõus aga jätkub, siis tuleb üle vaadata oma toitumine. Toitumise analüüsimiseks saab kasutada nutridata.ee ...

Loe edasi

Antidepressant ja kaalutõus

Tere, tahaksin küsida kas antidepressant FLUX võib põhjustada kaalutõusu?

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Pigem võib Fluxist just kasu olla kaalulangetamise juures, mitte aga vastupidi.
Parimatega, dr.Ehala

Loe edasi

Järsk kaalutõus

Tere.

Mul on selline probleem, et viimase kolme nädalaga olen juurde võtnud umbes 3 kg (kusjuures viimane kilo tuli paari viimase päevaga, mil ma enda arust jälgisin, mida söön), enne oli ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Osaliselt võib kaalutõus olla seotud teie menstraaltsükli faasiga või siis seedietegevuse muutustega (N: kõhukinnisus), kuid kolme kilo äris selle arvele ei tahaks panna. Seega vaataksin siiski ...

Loe edasi

Kaalutõus ja Harmonet

Tere,

olen 26a. vana, tarvitasin Harmoneti enne rasedust, olulisi kaalukõikumisi polnud. Peale sünnitust imetamise ajal kasutasin Cesarette minipille ja kaal langes. Kui lõpetasin imetamist ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Soovitaksin teil siiski üle vaadata oma toitumise (päevase kaloraaži), sest imetamise ajal vajab naine pisut enam energiat kui muidu. Kontratseptiivide osas soovitan nõu pidada günekoloogiga. ...

Loe edasi

Kiire kaalutõus

Tere! Olen viimase 2nädala jooksul juurde võtnud 7kilo, kuigi söömis- ja liikumisharjumused on mul koguaeg samad olnud. Toitun üsna tervislikult ja teen ka normaalselt trenni. Kaalutõus kestab siiani. ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Muutused seedetegevuses võivad olla üheks kaalutõusu põhjuseks, kuid seitset kilo paari nädala jooksul ainuüksi selle arvele panna ei tahaks (ega ka diagnoositud lööbe arvele). Kirja teel on ...

Loe edasi

kehakaal ja kilpnäärme talitus

Viimasel ajal on mul raskusi kehakaalu säilitamisega - aastaga olen juurde võtnud üle 10 kilo. Nüüd tuvastati mul kilpnäärme alatalitus - TSH näit üle 9.
Kas siin võib olla mingi seos?

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Antud juhul on teie kaalutõus ilmselt seotud kilpnäärme alatalitusega kui toitumis-liikumisharjumused on jäänud muutumatuks.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: