Rasvumine 04.05.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 50-aastane suures ülekaalus naine.Kirjutasin teile ja aadressil abi@kaaluabi.ee. Pikkust on 181 ja hetkel kaalun kuskil 145 kg..Olen terve elu olnud suur naine,selles otseses mõttes,aga see on liig mis liig.Olin kuni aastani 2010 tol hetkel talutavas kehakaalus 118 kg.Siis avastati mul kilpnäärme ületalitus.Sellest tekkis silmade probleem - endogriinne orbitopaatia.Terve eelmise aasta üritati leida variant,et ravida..põhiravimiks oli Medrol.Seda nii tabletina kui ka tilguti kaudu veeni,sest kõrvalnähtusid oli tablettidena palju..veresuhkur tõusis nii,et minust sai diabeetik...kaal tõusis pea 20 kilo aastaga.Hetkel ole peaaegu invaliid,ma ei tule endaga toime,ei saa kodus diivanilt püsti ja bussi sisenedes ei jaksa korraga tervet astet võtta..tööl ma lihtsalt rooman terve päeva,kuidagi saan töö ikka tehtud,sööta vaja üle 200 lapse mitu korda päevas..alates jaanuarist ma enam Medroli ei võta,silmade olukord jäi talutavaks..kuid siis kuskil paar nädalat hiljem hakkas peale kõik muud hädad,mida medroli võtmine oli aasta aega peitnud:käte jalgade tursed ,valud.Sõrmedel avastati juba aasta tagasi artroos,sõrmed on paistes ja ei saa liigutada eriti,jalad on paistes kogu aeg,põlvedes on artroos ja jalalabades on jalavõlvi lamendumine.Ortopeed soovitas tugitallad,need on nüüd olemas,kuid jalad valutavad veelgi rohkem,vähemalt alguses on nii..siis soovitas doktor ka maovähenduse operatsiooni..käisin täna kirurgi vastuvõtul ja nagu ehk teate isegi,on sellistele oppidele järjekord 1,5 kuni 2 aastat!!!Ma ei jaksa liikuda ei treppidest ega ka lihtsalt tänaval,istumisasendist püsti saan vaid abiga,ehk siis tõmmates end üles..kükitada ei saa üldse,kummarduda ei saa,riidesse panek on vaevaline..issand...hullem kui 100 aastane..töötan lasteaias kokana juba 24 aastat,sel suvel juba hakkan uurima uut töökohta,sest reaalselt ma ei suuda seda tööd teha..mingit eratreenerit või toitumisnõustajat,nagu reklaamitakse ja on tv-s saateid olnud,ma endale lubada ei saa,sest minu palk on vaid 400 eurot.....Andke palun nõu,mida ette võtta,et mitte leida end aasta pärast päris invaliidina.
Vastuse eest ette tänades

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie puhul on maovähendus lõikus ilmselt probleemi üks parimaid lahendusi ning järjekorda tasuks end ikkagi panna vaatamata pikkadele järjekordadele. Kuigi teie kaalutõusu on ilmselt viimastel aastatel mõjutanud haigused ja ravimid, saate te end ise aidata ikkagi vaid toitumise kontrollimise läbi. Abiks saate kasutada nutridata.ee toitumisprogrammi. Soovitan teil viia oma päevane kaloraaž 1400-1500 kcal peale. See oleks mõeldud kaalulangetamiseks. Kuna olete kokk, siis pole teil ilmselt väga keeruline oma päevast toidukogust toitumisprogrammi abil kontrollida. Kuna teie lugu on haiguste ja ravimite tõttu küllalt keeruline, ei saa kirja teel konkreetseid soovitusi anda. Vaja oleks siiski mõne spetsialistiga koos teie toitumispäevik üle vaadata ja leida need kõige olulisemad punktid, mida toitumises parandama peaksite ning kui suur oleks teie päris täpne energiavajadus kaalulangetamiseks. Mina võtan vastu Tallinnas, TÜK meestekliinikus.
Parimatega,
dr.Ehala